1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 4. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Bilgi TruckersMP - Oyun Kuralları (04.03.2019)

Konusu 'Duyurular / Haberler' forumundadır ve Baranonen34 tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. Baranonen34

  Baranonen34
  Yönetim Ekibi Administrator
  Plaka

  3.345
  4.761
  435
  MAN
  [​IMG]
  Resmi Kurallar
  Son güncelleme: 23 Mart 2019

  Son değişiklikler
  • 2019/03/24 -§1.9 §3.1, §3.2, §3.3, §3.5 kuralları eklendi.
  • 2019/03/03 - §1.9 kuralı eklendi. / Kaldırıldı.
  • 2019/01/20 - §1.5 kurali güncellendi.
  • 2018/12/30 - §5.2 kurali güncellendi.
  • 2018/12/18 - §2.2, §2.4, §2.5, §3.3, §5.2, §5.4 kurallari güncellendi ve §2.7 Scout(Skoda) Aracina Yük Takmak kurali kaldirildi.
  • 2018/12/10 - §3.2, §4.3 ve §4.4 kurallari güncellendi
  • 2018/11/16 - §3.4 kuralı güncellendi.
  • 2018/10/17 - Çevrilmiş yanıtlar hakkında kural kaldırıldı, önceden §4.9.
  • 2018/10/12 - §2.1, §2.5, §5.2 kuralı güncellendi ve meşgul alanlarda uyarı ışığı kullanma hakkında kural kaldırıldı.
  • 2018/09/21 - §1.4, §1.5, §2.5, §3.2, §3.3, §3.4, §3.5 kuralı güncellendi ve yerel modlar hakkında ki kural kaldırıldı.
  • 2018/09/08 - Kural §1.3, §1.5, §1.7, §1.8, §5.8 güncellendi ve kural §4.10 kaldırıldı.
  • 2018/06/29 - §2.1 ve §3.1 kuralı güncellendi.
  • 2018/06/07 - Kural §5.5, marka yönergelerini içeriyor.
  • 2018/04/02 - Büyük revizyon, birçok kural yeniden yazıldı ve kayıt dosyası düzenleme ile ilgili bir bölüm eklenmiştir.
  • 2017/12/18 - Tüm sistem kicklerini içerecek şekilde ping kicklerine ilişkin kural §4.2'de değiştirildi.
  • §1- Hizmet ve Genel Kurallar
  • §2 - Oyun Kuralları
  • §3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar
  • §4 - Forum Kuralları
  • §5 - Rehberler & Bilgilendirme
  §1 - Hizmet ve Genel Kurallar - Service-wide rules

  §1.1 Hesap - Account


  Kendi hesabınızdan sorumlusunuz. İhlalin yapıldığı sırada hesabı kimin kullandığı göz önüne alınmaz. Kural ihlali yapıldığında, kural ihlalinin yapıldığı hesap cezalandırılır.

  Örnek: Kural ihlali gerçekleştirildiğinde hesabınızda sizin, arkadaşınızın, kardeşinizin, ağabeyinizin ya da bir başkasının oynuyor olması bu durumu değiştirmez. Halihazırda kullanmakta olduğunuz hesaptan tamamen siz sorumlusunuz ki, bu duruma hesabınızın çalınmış olması da dahildir.


  §1.2 Ban Cezasından Kaçış - Ban Evading

  Geçici veya sınırsız ban cezası almanızı takiben farklı bir hesap açarak, yarattığınız diğer hesabı kullanmanız kurallar gereği yasaktır. Eğer bu durum kanıtlarla birlikte desteklenirse, oyun yöneticilerinin hesabınızı size uyarı vermeden platformdan yasaklama hakları mevcuttur.

  Örnek: İki hesabınız mevcut, hesaplarınız arasından birisi 3 ay boyunca platformdan yasaklanır, diğer hesabınızı kullanmaya devam ederseniz tespiti halinde ikinci hesabınız da, ilk hesabınıza uygulanan yasak süresi boyunca yasaklanır. Süresiz olarak uygulanan yasaklarda bu durum, tüm hesapların kalıcı olarak platformdan yasaklanmasıyla sonuçlanır.

  §1.3 Spam Yapmak ya da İstismar - Spamming or Abuse

  TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Forum ve sosyal medya gönderileri üzerinde boş mesajlar ya da kısa/gereksiz mesajlarla spam yapmanız yasaktır ve bu kural kapsamında değerlendirilir. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbet, forum gönderileri, destek biletleri, geri bildirim bileti servisleri, oyun içerisinde korna ve CB Telsizi aracılığıyla yapılan ihlaller bu kural kapsamına alınmaktadır.

  Örnek: Bir başka oyuncuyu/oyuncuları üst üste aynı kanıt ile raporlamak. Oyun içerisinde üst üste çok sık yazı göndermek.(VTC tanıtımı vb.) Üst üste aynı ya da benzer konularda Destek(Support) ve Geri Bildirim(Feedback) bileti oluşturmak. Forum üzerinde kısa zaman içerisinde çok fazla sayıda gönderi paylaşmak. Oyun içerisinde olumsuz durumlarda diğer oyuncuları rahatsız edecek kadar kesintisiz şekilde korna kullanmak veya CB Telsizi aracılığıyla diğer oyuncuları rahatsız edecek(müzik, ses kaydı vb.) paylaşımlarda bulunmak.


  §1.4 Oyuncu Raporu Oluşturmak - Reporting users

  Bir oyuncuya yönelik, şikayet raporu oluştururken ve oluşturduktan sonra aşağıda belirtilen kuralları göz önünde bulundurmalısınız, bunlar sırasıyla:
  • Rapor ile birlikte sunduğunuz kanıtın edinildiği tarih üzerinden 1 ay(30 gün) geçmemiş olmalıdır. Üzerinden 1 ay(30 gün) geçmiş bir kanıt ile bir başka oyuncuyu raporlamış olmanız bu kuralın ihlaliyle sonuçlanır ve bu durum rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
  • Raporunuzda kullanmış olduğunuz kanıt, raporun kabul edilip oyuncunun cezalandırıldığı tarihten itibaren 1 ay(30 gün) daha geçerliliğini korumalıdır.
   Örnek: Raporlamış olduğunuz bir oyuncu, 29.3.2018 tarihinden 4.4.2018 tarihine kadar yasaklandı. Raporunuzda sunmuş olduğunuz kanıt, 4.5.2018 tarihine kadar ulaşılabilir/görüntülenebilir olmalıdır.
  • Raporunuzda sunduğunuz kanıtlar(ekran görüntüleri) üzerinde herhangi bir şekilde kesme(kırpma), sansürleme(blur) ya da oynama yapılmamış olmalıdır. Uzun süreli video kanıtları için, video süresini kısaltma maksadıyla kesme işlemi uygulayabilirsiniz.
  • Blocking(Engelleme), Ramming(Çarpma) ve Wrong Way(Hatalı Yön) sebebiyle oluşturacağınız raporlarda mutlaka sunduğunuz kanıt video şeklinde mevcut olmalıdır. Ekran görüntüleri, bu tarz durumlarda olayın gelişme anını ve takiben yaşananları objektif bir şekilde yansıtmakta yetersiz kalmaktadır.
  • Herhangi bir TruckersMP personelinden, oluşturduğunuz oyuncu raporunu incelemesini istemeyiniz.
  • Herhangi bir TruckersMP personeli hakkındaki şikayetlerinizi, Report sistemi üzerinden değil, Feedback sistemi üzerinden göndermelisiniz.
  • Rapor sistemine üst üste uygunsuz raporlar göndermeniz, sıfır(0) kamerası ile harita üzerinde dolaşıp diğer oyuncuların hatalarını aramak ve bunları kayıt altına alıp raporlamayı alışkanlık haline getirmek tarafınıza rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
  • Rapor sistemini kullanmaya dair temel bilgileri buradan edinebilirsiniz.
  §1.5 Uygunsuz Dil Kullanımı, İletişim Kanallarının Amacı Dışında Kullanılması ve Taklit - Inappropriate use of language, communication and impersonation of any kind

  TruckersMP platformu üzerinde diğer kullanıcıları aşağılamak ve kullanıcılara karşı buna benzer davranışlarda bulunmak yasaktır. Kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, siyasi ve yasak içerikler paylaşımı veya bu ve buna benzer durumlar hakkında tartışmak/fikir belirtmek yasaktır.
  • Diğer kullanıcılara karşı yapılan hafif sayılabilecek derecedeki "Idiot" veya "noob" gibi tanımlar, durum suistimale gitmedikçe cezalandırılmaz. Bu inisiyatifin istismar edilmesi durumunda cezalandırma işlemi uygulanır.
  • Herhangi bir oyuncuya direkt olarak atıfta bulunmasanız dahi küfür etmeniz tarafınıza yasaklanma cezası ile sonuçlanabilir. Bu durumda tarafınıza uygulanacak olan sunucudan uzaklaştırılma(kick)/yasaklanma(ban) cezaları görevlilerin inisiyatifindedir.
  • Hizmetimizin herhangi bir üyesine karşı tehdit olarak kabul edilebilecek olan tüm davranışlara izin verilmez.

  Örnek: Aracınızla seyrederken aniden kontrolü kaybettiniz ve bariyere çarptınız. Takiben kendi kendinize durumun getirdiği anlık durum ile "hay amk" gibi bir cümle sarf ettiniz. Bu durum, görevlinin inisiyatifine bağlı olarak yasaklanma(ban) ya da sunucudan uzaklaştırılma(kick) cezası ile sonuçlanabilir.

  Diğer kullanıcıları, politik figürleri(Örneğin: Devlet başkanları, terör örgütü üyeleri/başkanları ve/veya Askeri liderler.) ile oyun yetkililerini taklit ederek üstün biri gibi davranmak. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: sürüş şeklini, kişinin fotoğrafını avatar olarak kullanmak, onun sözlerini sarf etmek ya da onun gibi konuşmak, adını kullanmak, araç içi plakaya adını yazmak gibi davranışlara yönelik ceza işlemi uygulanır. Avatarlar, kullanıcı adları ve oyun içi etiketler(in-game tag) basitçe kurallara uygun olması gerekir ve herhangi bir şekilde saldırgan içerik içeremez ve hafif hakaretlerden oluşamaz. Kullanıcı adınız sadece alfanümerik karakterlerden oluşmalıdır. İsminizin alfanümerik karakterlerden oluşmaması herhangi bir bildirim yapılmadan isminizin yetkililer tarafından değiştirilebimesi anlamına gelir.
  Güvenli olmayan web sitelere veya içeriğe bağlanma ya da erişim sağlatmak.

  Örnek: Mustafa Kemal ATATÜRK, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin, Angela Merkel, Abdullah Öcalan, Donald Trump, Adolf Hitler vb. gibi ülke/siyasi/terör örgütü liderlerinin isimlerini platform üzerinde kullanmak, araç içi plakaya yazmak ve/veya platform üzerinde bu kişiler gibi davranmak. TruckersMP ya da Steam platformlarında fotoğraflarını kullanmak.

  • Uyuşturucular, diğer yasadışı maddeler, pornografik veya cinsel içerik ya da başka türlü yasadışı konularla ilgili herhangi bir referans/içerik. Bu, gönderilen tüm bağlantılar, avatarlar, imzalar, oyun içi etiketler, yüklenen resimler veya yazılı içerik/metin için geçerlidir.
  Sosyal medya hesaplarına bağlantılar dahil olmak üzere diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmasına izin verilmez.

  İçinde bulunulan/bulunduğunuz/bulunduğumuz duruma bağlı olarak TruckersMP platformuna bağlı olan diğer servislerde de bu kurallar uygulanabilir.

  Örnek: TruckersMP Resmi Discord Sunucusu, TruckersMP Facebook Sayfası ve/veya TruckersMP Facebook Grubu

  §1.6 Yasalar ve Korsan Paylaşımlar - Law and piracy
  • TruckersMP platformu üzerinde uluslararası ve kendi ülkenizde uygulanmakta olan yasaların ihlaline izin verilmez.
  • TruckersMP platformu ve bağlı olan servisler üzerinde korsan materyal paylaşımında bulunamazsınız.
  §1.7 - Backseat moderating
  • Platform üzerinde gerçekleşen ihlallere karşı durmak ve topluluğu yönetmek amacıyla moderatör takımımız bulunmaktadır. Herhangi bir ihlal ile karşılaştığınızda diğer oyunculara karşı moderator edasıyla cevaplar vermek ve durumu kontrol altına çalışmak yerine konuyu, gönderiyi veya kullanıcıyı doğru yollarla rapor edin.
  §1.8 - Kışkırtma - Incitement
  • TruckersMP platformu üzerinde bir başka oyuncuyu veya oyuncuları kural ihlali yapmaya teşvik etmeniz ve kışkırtma girişiminde bulunmanız yasaktır.
  §1.9 - Anlaşmazlık
  • Eğer herhangi bir nedene bağlı olarak bir durumla ilgili kurallarda bir anlam belirsizliği veya açık varsa bu durumla ilgili cezalar TruckersMP yönetimi tarafından yorumlanır ve bir karara varılır. Eğer bir anlam belirsizliğini bize rapor ederseniz bunun en kısa süre içerisinde çözülmesi için çalışacağız. Kural boşlukları için de aynı durum geçerlidir. Bunların suistimal edilmesi yasaktır ve bu durumla karşılaştığınızda bize raporlamanız gerekmektedir.
  §2 - Oyun Kuralları - Game only rules

  *Sonunda Yıldız(*) işareti bulunan kurallar, [Freeroam] başlıklı sunucularda geçerli değildir.

  §2.1 Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından/Özelliklerinden Yararlanmak - KALICI BAN - Hacking/Bug/Feature abusing - PERMANENT BAN

  Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. Bu ihlale, cheat engine üzerinden hız limitini kaldırmak gibi oyun bütünlüğünü bozan oynamalar da dahildir. Uçma/zıplama, hasarsızlık ve buna benzer üçüncü parti programların/hilelerin kullanımı yasaktır. Ayrıca, bilinen oyun açıklarını kullanarak diğer oyunculara karşı üstünlük sağlamak yasaktır.


  §2.2 Çarpmak* - Ramming*

  Kasitli olarak veya ihmal nedeniyle baska bir oyuncu ile çarpismaya neden olmak. Araci baska bir oyuncuya dogru sürerek bir çarpismaya neden olmaya çalismak.

  Örnek: Aracınızla seyrederken bir başka oyuncuya çarpmanız, karşı şerit ya da halihazırda seyretmekte olduğunuz yönde bulunan bir başka şeritte seyreden oyuncunun üzerine direksiyonu kırmanız, sollama manevrasını gerçekleştirirken bir başka oyuncuya sizin ya da arkanızda taşımakta olduğunuz yükün sizden kaynaklı hata sebebiyle çarpması vb. durumlar.

  §2.3 Engelleme* - Blocking*

  Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır.

  Örnek: Kaza sonrası aracınızda ağır hasar oluşmuş olmasına rağmen hatırı sayılır süre boyunca bölgede kalmaya devam ederek F7+Enter kombinasyonunu kullanmamak. Aracınızla seyrederken bir başka oyuncunun önüne kırıp, hızınızı düşürmeniz ve oyuncuyu engellemeye çalışmanız. Yükünüzü yol ortasında bırakmanız ve trafiği engellemeniz. Aracınızla diğer oyuncuların yolunu kapatmanız vb. durumlar.

  §2.4 Hatalı Yön / Hatalı Sollama* - Incorrect Way / Inappropriate Overtaking*

  Bir yolda hatali yönde seyretmek. Son derece düsük FPS alaninda ve/veya çok miktarda trafik bulunan alanlarda baska bir oyuncuyu sollamak ya da sollamaya kalkismak, kaza yapmasiyla sonuçlanmasi ve benzeri durumlarin yasanmasi bu kuralin ihlaline girmektedir. Trafigin kilitlendigi alanlarda serit degistirmeye/diger oyuncular arasindan siyrilmaya çalismaniz da bu ihlale dahildir. Trafik yogunlugu olan bölgeler 25+ oyuncu olarak kabul edilir.

  Örnek: Özellikle yolun üzerinde çift ve kesiksiz çizgiler mevcut iken sollama manevrasına kalkışmanız. Sollama manevrasını gerçekleştirirken ardınızda bulunan oyuncunun kaza yapmasına sebebiyet vermeniz. Trafiğin sıkıştığı alanlarda diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmak vb. durumlar.

  §2.5 Uygunsuz / Pervasız Sürüş* - Inappropriate / Reckless Driving*

  Tehlikeli sayilan ve diger insanlari tehlikeye sokacak sekilde sürüs, geriye dogru sürmek, geçis önceligine uymamak, diger kullanicilarla yarisma (Arizona yaris pisti hariç), diger oyunculari ve kurallari görmezden gelme. Harita sinirlari disinda olmak. Bu, normal olarak sürüsle erisilemeyen noktalari içerir. Baska bir kullanicinin aracina zarar vermek için "desync" veya "hizli kayit" kullanmaya çalismak yasaktir.

  Desync nedir?: Bu durum, kasıtlı olarak online oyunlarda yapılan fiş çekme olarak tabir edilen ihlalidir. Kısaca, bilerek ve isteyerek- kasıtlı olarak fiş çekme işlemini yapıp anlık lag yaratarak kendinize herhangi bir zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermek demektir.

  §2.6 Gereksiz Trafik / Uygunsuz Park* - Useless Traffic / Inappropriate parking*

  Herhangi bir amaç gütmeksizin aynı rota üzerinde sürekli olarak sürüş yaparak bölgede kalabalık etkeni olmak, kalabalık alanlarda sebepsizce park etmek ya da durmak da aynı kural çerçevesi içerisinde yasaktır. Kural, +25 oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir. Trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, belirli araç parklarında duraksama yapılabilir.

  §2.7 Uygunsuz Konvoy İdaresi / Scout(Skoda)'nın Kötüye Kullanımı* - Inappropriate Convoy Management / Car Abuse*

  Pilot aracı kullananlar trafiği yavaşlatma, engelleme ya da kontrol etme hakkına sahip değildir. PILOT kaplamasını kullanarak oyun moderatörü gibi davranmak yasaktır. Kasıtlı olarak konvoyu trafiğin yoğun olduğu bölgelere yöneltmeniz yasaktır. Bu kural, Calais, Duisburg, Calais-Duisburg ve çevre yollarında sınırlı olmamakla beraber geçerlidir.

  §2.8 Etkinlik Sunucuları

  Etkinlik sunucuları üzerinde, etkinlik için geçici olarak belirlenmiş kurallar mevcut değil ise TruckersMP Oyun Kuralları uygulanmaktadır.

  Etkinlik sunucusu talebinizi buradan gönderebilirsiniz.

  Etkinlik sunucusu üzerinde uygulamak istediğiniz kuralları buradan bildirebilirsiniz.

  Etkinlik sunucusu talebi göndermek ve konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buradan Türkçe konuya ulaşabilirsiniz.

  §2.9 Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır - How bans are issued
  • İlk üç yasaklama(ban) cezası Oyun Moderatörü inisiyatifindedir.
  • Dördüncü yasaklama(ban) cezası bir(1) ay olarak uygulanır.
  • Beşinci yasaklama(ban) cezası üç(3) ay olarak uygulanır.
  • Altıncı yasaklama(ban) cezası süresiz(kalıcı) olarak uygulanır ve geri dönüşü yoktur.
  Oyuncuya ban uygulanırken, son ban uygulamasından 12 ay önceki banlar dikkate alınmaz. Bunu bekleme süresi olarak açıklayabiliriz. Eğer belirli bir süreç boyunca iki ban geçmişiniz mevcut ise, yöneticiler sonraki ban uygulamasında bu süreci geçmiş yıldaki ban geçmişiniz ne olursa olsun uzatabilir. Örneğin, halihazırda iki adet 1 aylık ban kaydınız mevcut ise, sıradaki ban uygulamanız 3 ay olarak uygulanabilir. Eğer iki 3 aylık ban kaydınız varsa, sıradaki ban uygulamanız sınırsız olarak uygulanabilir. Unutmayın, dördüncü, beşinci ve altıncı ban kayıtlarınız silinmez. Kesin olarak uygulandığı süre boyunca(bir ay, üç ay ve sınırsız) devam eder.

  §3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar

  §3.1 - Çekici(Tır) modlama

  Aracınız mutlaka işlevsel olmalıdır. Modladığınız çekicide şasi, kabin, tekerler ve ışıklar bulunmalıdır. Bazı oyuncular, DLC paketleri ile birlikte gelen ek farları ve arka stop lambalarını DLC'ye sahip olmadıkları için görememektedirler, modlama gerçekleştirilirken bu durum göz önüne alınmalıdır. Diğer çekicilerin sahip olduğu özel kaplamaları bir başka çekicide modlama ile kullanmak yasak değildir.(Örneğin: Premium Racing kaplamasını Renault dışında bir başka çekicide kullanmak.)

  Oyunun sunmuş olduğu varsayılan motorları ve vitesleri kayıt dosyası düzenleyerek(save editing) bir başka çekicide kullanmanız serbesttir.(Örneğin: 750hp Volvo motoru ile Scania vitesi DAF marka çekicide kullanmak.) Ayrıca, çekicinin hitbox alanlarında değişim sağlamadığı sürece bir başka çekicinin şasisi ile gövdesini değiştirmeniz serbesttir. Arabalar ile çekicilerin parçalarını bu yöntemle birleştirmeniz yasaktır ve TruckersMP sunucularına giriş yaptığınız anda sunucudan atılmanızla sonuçlanacaktır.

  Parçaların aşırı sayıda ve lüzumsuz şekilde eklenmesi yasaktır. Kuralda ayrıca belirtilmeyen çekici parçaları, sadece oyunun izin verdiği varsayılan alanlarda kullanılmalıdır.
  • Çekiciye; oyunun varsayılan haliyle izin verdiğinden daha fazla parça eklemek yasaktır(uyarı ışıkları, ışıklar, kornalar ve benzeri parçalar).
  • Çekiciye; ön demir, güneşlik ve tampon üzerinde uyarı ışığı ve korna eklemek yasaktır. Uyarı ışıkları sadece tavanda bulunan oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir.
  • LED flaşörler sadece oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir. Normal LED ışıklar ek demirler ve tavan demirlerine takılabilir.
  • Yukarıda da belirtildiği gibi, küçük kornalar ve diğer parçalar sadece oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir.
  • Kabin aksesuarları araç dışında, araç aksesuarları kabin içinde kullanılamaz. Örnekle: kabin içerisinde herhangi bir alana uyarı ışığı koyamaz, çekici üzerinde herhangi bir noktaya direksiyon topuzu ekleyemezsiniz. Bu durum, diğer tüm parçalar için de geçerlidir.
  • Tek bir parça alanına birden fazla parça takmak yasaktır. Farklı pozisyonlarda en fazla üç adet ek demir/parça kullanabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz parçalar, oyunun izin verdiği varsayılan parça adedi kadardır[​IMG]
  (soldan sağa: şasi ve kabini kayıt dosyası(save editing) ile değiştirilmiş bir çekici, tek bir alanda iki farklı koruma demiri takılmış bir çekici, save editing(kayıt dosyası) yöntemi ile kaplaması değiştirilmiş bir çekici)

  §3.2 - Yük(Dorse) Modlama

  Yük(Dorse) modlama sadece oyunun varsayılan kombinasyonları ile yapılabilir.Bir dorse parçasını veya boyasını farklı bir dorsede kullanabilirsiniz.Aşağıda, izin verilen kombinasyonları görebilirsiniz:

  Euro Truck Simulator 2

  [​IMG][​IMG][​IMG]

  American Truck Simulator

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Dorsenizda tir veya araba parçalari kullanamazsiniz. Stop lambalari göründügü ve hitbox degeri degistirilmedigi sürece ayni türde uzun-kisa yükleri(dorseleri) kombin ederek kullanabilirsiniz. Dorse tekerlekleri yalnizca ayni boyuttaki diger dorse tekerlekleriyle degistirilebilir, dorse kisisellestirme menüsündeki her iki tekerlek boyutu da ayni boyutta siniflandirilir. Kargo agirligi 0'in altinda olmamalidir.

  Çift veya üçlü dorseler için:
  • Oyunda "zincir tipi" olarak bilinen treylerin düzenini degistiremezsiniz.
  • Bir römork sadece dogru boyuttaki karoseri tasimalidir.
  • Dorsenin düzeni/zincir-tipi degismedigi sürece sasiyi çift/üçlü römorklarda karistirabilirsiniz (uzunlugunu arttirmak bunu ihlal eder).
  • Çogaltilmis parçalara izin verilmez.
  • Yinelenen yuva(slot) kullanimina izin verilmez.
  §3.3 - Araba Modlama

  Arabalarda, çekicilerin sahip oldugu kaplamalari kayit dosyasi(save editing) yöntemi ile kullanabilirsiniz. Oyunda bulunan AI(yapay zeka) araçlarin tekerlerini Scout(Skoda) aracinda kullanmaniz serbesttir.DLC olmayan bir boya paketini Scout(Skoda) aracında kullanabilirsiniz.
  • Araca ekleyeceginiz tüm tekerler görünür olmalidir. Sadece AI(yapay zeka) araçlarinin tekerlerini kullanabilirsiniz, çekicilerin tekerlerini kullanmak yasaktir.
  • Kayit dosyasi(save editing) yöntemi ile eklenmis olan tekerler araç ile uyumlu olmalidir. Araç kabininin disina tasan tekerlerin kullanilmasi yasaktir.
  • Kabin içi aksesuarlarin araç disinda kullanilmasi, araç disi aksesuarlarin kabin içinde kullanilmasi yasaktir. Bu sekilde yapilan düzenlemeler TruckersMP sunucularindan atilmaniz ile sonuçlanacaktir.
  • Çogaltilmis parçalar ve/veya slot kullanimi yasaktir.

  §3.4 - Desteklenen modlar ve örnekler

  Aşağıda, desteklenen bazı modları görebilirsiniz:

  Forerunner | Additional Customisation (ETS2 ve ATS) - https://forerunner-mods.weebly.com/additional-customisation.html

  §3.5 - Sorumluluk reddi

  Kullanmakta olduğunuz tüm modların kurallara uygun olduğundan emin olmalısınız. Kullanmakta olduğunuz tüm modifikasyonlar için kendiniz sorumlusunuz. Modifikasyonlar içinde, kurallara aykırı durumlarda ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kullanacağınız modun/modların kurallara uygun olup olmadığından emin değilseniz, oyuna giriş yapmadan önce takım üyelerine danışın.


  §4 - Forum kuralları

  §4.1 - Konuyla uyumsuz mesajlar göndermek - No off-topic posting

  Tartışılan konu ile alakasız veya daha öncesinde yazılmış mesajları tekrar, aynı konu altında paylaşmak yasaktır.

  §4.2 - Gereksiz konu uplamak - No bumping threads more than once every 3 days, or unnecessarily

  Kendi konunuzu üç günden önce uplayamazsınız. İlave olarak, önemli olmayan bir konuyu uplamamalısınız. Örneğin, kendi VTC oluşumunuzun konusunu, reklam gibi amaçlar haricinde uplamak yasaktır. Bu kuralda belirtilen uplamaktan kasıt, konu altına mesaj atarak konuyu kategorinin en üstüne çıkartmaktır.

  §4.3 - Açıklayıcı başlıklar kullanın - Use descriptive titles

  "Yardim edin" veya "YARDIM" gibi basliklar kullanmayin, bunun yerine sorunun/konunun içerigini tanimlamaya çalisin. Örnegin, gecikmeler, oyun sorunlari veya bunun gibi bir seyle ilgili bir probleminiz varsa, problemi tanimlayan bir baslik kullanmaya çalisin. Örnek: Oyun gecikmesi hakkinda bir konu mu olusturacaksiniz? "YARDIM" yerine "Oyun gecikmeleri" basligini kullanabilirsiniz.

  §4.4 - İtibar puanı toplamak - No reputation farming

  Birden fazla forum hesabi açarak, ana hesabiniz ile yaptiginiz paylasimlara itibar puani saglamayin, arkadaslarinizdan size itibar puani, upvote veya begeni vermesini istemeyin. Eger itibar puani topladiginizi (reputation farming) görürsek ve ögrenirsek, itibar puaninizi(reputation) herhangi bir uyari olmadan 0'a sifirlama hakkini sakli tutariz.

  §4.5 - Takas veya satış yapmak - No trading or selling

  Bu platformu herhangi bir şeyi satmak ya da takas etmek için kullanamazsınız. Steam hesapları, TS3 sunucuları, VPNler, PTCler ve kumar siteleri paylaşımı veya satışı yapmak yasaktır. Bu kurala, resmi oyun siteleri ve ücretsiz dağıtılan oyun keylerinin paylaşımı dahil değildir.

  §4.6 - İmzalar
  • Maksimum yükseklik: 150px(Daha fazla yüksekliğe sahip imzalara otomatik boyut atanır).
  • Maksimum boyut: 150kb toplam indirme.
  §4.7 - Animasyonlar
  • Yanıp sönen ve aşırı parlama efekti içeren GIFleri avatar veya imza olarak kullanmanız yasaktır.
  • Hareketli GIFleri kullanmak serbesttir.
  §4.8 - Kategorilerin Maksat ve Kullanımı - Category use/purpose

  Kategorilerin oluşturulma maksadı, kategori açıklaması kısmında bulunmaktadır. Kategoriye uygun olmayan paylaşımlar, uygun olan kategoriye taşınabilir, gizlenebilir veya kaldırılabilir. Sürekli olarak yanlış kategorilerde, kategori ile alakasız paylaşımda bulunan oyuncular forum üzerinde uyarılabilir veya profillerine uyarı puanı işlenebilir. Forum üzerinde alt kategorilerin kendine özel kuralları ve/veya gereksinimleri mevcut olabilir. Bu durumda, kategori içinde sabitlenmiş olarak belirtilen kurallar ve gereksinimler oyuncularla paylaşılır. Alt kategorilerin bazılarında aynı kural iki farklı kategori için uygulanabilir. Örnek olarak global forumda bulunan Bug Reports kategorisinde uygulanan bir kural, ETS 2'ye özel Bug Reports kategorisinde de kullanılabilir.

  §5 - Rehberler & Bilgilendirme - Guides & Information

  §5.1 - Rehberler: - Guides:

  Yasaklandım. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

  Nasıl sollama yapılır

  Oyuncu rapor sistemi nasıl kullanılır?

  §5.2 Sunucu Otomatik Atma Sistemi
  • Ping - Eğer sunucuda ping değeriniz 600ms değerini aşarsa, diğer oyuncuların desync sebebiyle mağduriyet yaşamaması adına sunucudan atılırsınız. Bu değer, ortalama değer olarak baz alınır.
  • Klavyeden uzakta (Away From Keyboard) - 10 dakikadan fazla inaktif olmak.
  • Çift Yükler(Dorseler)(ETS2) - Belçika, Hollanda ve Almanya'nın batı tarafında Çift Dorselere izin verilmez. Harita olarak görmek için buraya tıklayın.
  • Scout Aracina Yük Takmak - Araciniza bir römork takmak (karavan buna dahil degildir) sunucudan atilmaniza (kick) neden olur.
  • Farlar - Aracinizin farlari 16:00 (4 PM) - 09:00 (9 AM) saatleri arasinda açik olmalidir.
  • Desteklenmeyen aksesuarlar - Polis aracı için özel eklenmiş aksesuarlar veya desteklenmeyen parçaları kullanmanız sunucudan otomatikman atılmanızla sonuçlanacaktır.
  §5.3 Personel ve TruckersMP - Staff and TruckersMP

  Oyun yöneticilerinin, gerek duyduğu taktirde sizi TruckersMP sunucularından uzaklaştırma veya yasaklama hakları vardır. Eğer ban cezası alırsanız, ban itirazı oluşturabilirsiniz. Bu konuda personele özel mesaj göndermeyin. Sunucular, mod ve yönetim hizmetleri herkes için ücretsiz sağlanmaktadır. Bu anlamda, herkes sunucuya giriş yapabilir ya da uzaklaştırılabilir. Haksız ve kanıtsız bir şekilde, hiçbir üyeyi ya da personeli suçlamayınız. Lütfen, TruckersMP modunun yaratıcılarının ve ekibinin SCS ile bağlantısının olmadığını aklınızda bulundurun. TruckersMP personeli, uygun görüldüğünde ve gerek duyulan durumlarda görevleri gereği kurallardan muaf tutulabilir.

  §5.4 İtiraz ve Şikayette Bulunmak - Appealing and filing a complaint

  Eğer ban cezası aldıysanız ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, https://truckersmp.com/appeals bağlantısını kullanarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer itiraz hakkınızı kullandıktan sonra itirazın objektif bir şekilde ele alınmadığını düşünüyor ya da herhangi bir personeli şikayet etmek istiyorsanız Feedback sistemini kullanmalısınız. Feedback sisteminin, sizin son şansınız olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve buradan alacağınız cevabın son nokta olduğunu kabul etmenizi öneririz. Yüksek rütbeli bir personel tarafından alınan kararlara itiraz edemezsiniz. Şikayette bulunduğunuz kanıtlar, ban süresine 1 ay eklenecek şekilde hesaplanarak ulaşılabilir konumda tutulmalıdır. Tüm üyeler için, bir aydan önce biten ban sürelerine yönelik personelle iletişime geçmek yasaktır.

  §5.5 TruckersMP varlığı ve logosu

  Logo da dahil tüm varlığımız telif hakkıyla korunmaktadır. Logomuzu marka yönergelerimize göre kullanmanıza izin verilir.

  §5.6 Kural Değişimi - Changing these rules

  TruckersMP yönetimi kuralları zaman ve bilgi vermeden değiştirebilir. Eğer bir kural geçerliliğini yitirmiş ise, yerine getirilen kural üzerinden işlem yapılır. Modu oynuyor olmanız, tüm kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir ve 'kuralları bilmiyordum' gibi bir bahane kabul edilemez.

  §5.7 Hizmet Şartları & Gizlilik Politikası - Terms of Service & Privacy Policy

  Bu kuralları kabul ederek, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı da kabul etmiş olursunuz.

  Güncelleme: @CumaliBzdmr 23,03,2019 / 19.21 (Türkiye Saati)
  Konunun orijinal metni için Tıklayınız.
   
  Night0, M4Vi, HoenirX ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 2. YASAK PARK BÖLGELERİ:

  1. Europoort
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Night0, M4Vi, UBerk ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 3. Kurallar Zorbalık/Taciz ve Trollemek kurallarını içerecek şekilde güncellendi.
  Banların nasıl işleneceği ile ilgili bir bölüm eklendi:
  Ayrıca, CB Radio özelliği ile ilgili oyun kurallarına yeni bir madde eklenmiştir.
   
  Night0, M4Vi ve Greybeard bunu beğendi.
 4. Greybeard

  Greybeard
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

  1.152
  1.549
  435
  TruckersMP Profili
  Bilinen fakat resmiyette olmayan bazı kurallar eklendi.

  Kurallarda bulunan "-GÜNCELLENDİ" ve "-YENİ" ekleri ile eklenen ve güncellenen kuralları daha kolay fark edebilirsiniz.
   
  Night0, M4Vi, Muratkpt57 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. ' Jaqen

  ' Jaqen
  Yönetim Ekibi Administrator
  Plaka

  28
  4.322
  7.323
  385
  Volvo
  Calais Duisburg yolundaki uygunsuz sollama, uygunsuz park ve gereksiz trafik gibi her trafik sorunlarını içeren kurallar güncellendi.
   
 6. ' Jaqen

  ' Jaqen
  Yönetim Ekibi Administrator
  Plaka

  28
  4.322
  7.323
  385
  Volvo
  "Uyarı Işıklarının Aşırı Kullanımı" ve "Aşırı Derecede Modifikasyon Yapmak" kuralı güncellendi.
   
  Night0, 01Yusuf, Vüsal [AZ] ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 7. ' Jaqen

  ' Jaqen
  Yönetim Ekibi Administrator
  Plaka

  28
  4.322
  7.323
  385
  Volvo
  Kurallar güncellendi.
  American Truck Simulator'ın en yeni DLC desteğine hazırlanmak için aşırı derecede modifikasyon yapmak kuralına uyan bir diğer küçük güncelleme.
   
 8. ' Jaqen

  ' Jaqen
  Yönetim Ekibi Administrator
  Plaka

  28
  4.322
  7.323
  385
  Volvo
  Güncellendi.
   
  Night0, Yedi Bela, UBerk ve 4 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.