1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Bilgi OBS Kurulumu ve Temel Bilgilendirme

Konusu 'Teknoloji / Diğer Oyunlar' forumundadır ve Scarface34 tarafından 23 Aralık 2015 başlatılmıştır.

OBS Kurulum ve Temel Bilgilendirme Sunumumu Nasıl Buldunuz?

1. Gayet güzel olmuş ben beğendim.

22 oy
    91,7%
  2. Bilemedim. Sanki yetersiz gibi.

1 oy
    4,2%
  3. Hiç beğenmedim.

1 oy
    4,2%
  1. Scarface34

Scarface34
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

26
    154
    95
    155
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    Hepinize tekrardan merhabalar arkadaşlar. Daha önce birkaç rehber hazırlamak istediğimi belirtmiştim. Ne hazırlasam diye düşünürken aklıma ücretsiz bir video kayıt programını inceleyip nasıl kullanıldığını anlatmak geldi ve bende OBS yani Open Broadcaster Software'ı inceleyip bir video hazırladım. Video bu yazının altında videoya geçmeden önce ufak birkaç bilgiyide yazılı olarak bulabilirsiniz.

Nedir Bu OBS?
    Öncelikle OBS'yi Türkçe ifade edecek olursak İnternet üzerinden yayın yapmaya yarayan ücretsiz bir yazılım diyebiliriz. Kendi bünyesinde şimdilik Twitch, Youtube, Dailymotion, hitbox.tv, beam.pro ve Livecoding.tv üzerinden yayın yapma imkanını bizlere sağlıyor. Tabii kendisi sadece yayın yapma programı değil. İsterseniz video kayıtlarıda alıp düzenleyebilir, paylaşabilirsiniz. Eğer amacınız yayın yapmak ise bu program tam sizin için diyebilirim.

OBS'nin Ne Gibi Özellikleri Mevcut?
    Benim hoşuma giden özelliklerinden birkaçı birden fazla ekran oluşturabiliyor olmamız. Sahneler kısmı mevcut ve hazırladığımız ekranları yayınlarımızda ve videolarımızda kullanabiliyoruz. Örneğin ekranı çeşitli yazılar ve resimlerle süsleyebiliyorsunuz. Web Kameranızı ekleyerek doğal olarak kendinizide dahil edebilir video ve yayınlarınızda kendinizi gösterebilirsiniz. Yayın yaparken mola sırasında izleyicilerinize çeşitli videolar izletebilirsiniz. Belki sizler için saçma gelebilir fakat bu konuda bir düşüncem oldu. Şu anda gerek üniversite hazırlığım gerekse uygun ortamım olmadığı için içerik üretemiyorum fakat bir internet yayıncısı olsaydım takipçilerimle beraber bir gün belirlediğimiz bir filmi belki eski ve güzel filmlerden bir tane açar ve sohbet ede ede hep beraber izleyebilirdik. Farklı farklı yerlerden hepimizin bir şekilde bir arada olmuş olurduk.

OBS'yi Nereden Elde Edebilirim?
    OBS'nin Kendi Sitesi: https://obsproject.com/
    Şu anda OBS'nin iki farklı sürümü mevcut.
    OBS 0.657
    OBS MultiPlatform

Windows 10'da OBS 0.657'de sorunlar yaşadım bazı özellikleri aktif olmadı. O yüzden Windows 10'da MultiPlatform'u kullanıyorum ve şu anda Windows 10'da düzgün çalışıyor.

Peki OBS'yi İndirdim Nasıl Kurabilirim?

Buradan hazırlamış olduğum sunumu izleyebilirsiniz. Sunumda gerekli yerlerde kendisi bir süre yazıları okuyabilmeniz için duruyor. Videoyu uygun olmadığım için sesli alamadım fakat bu şekilde de umarım yardımcı olur.

BitHızı(BitRate) ve Video Kalitesi
    Unutmayın. Yayın yaparken BitHızı upload hızıyla doğru orantılıdır. Yani bitHızı arttıkça upload hızı gereksinimide artar.
    Eğer upload hızınız yeterli değilse yayınlarınızda donmalar olur. Akıcı bir yayın yapamamış olursunuz.

Ayrıca OBS dışında diğer video kayıt programlarını da görmek isterseniz @Cemsnbc'nin hazırlamış olduğu konuya bir göz atabilirsiniz.
    Masaüstü ve Oyunlar için Video Kayıt Programları

Eğer ETS 2:MP'ye ilk giriş rehberi arıyorsanız hazırlamış olduğum rehberede bir göz atabilirsiniz.
    ETS 2:Multiplayer İlk Adım

Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Rehberimi inceledikten sonra anketi oylarsanız sevinirim. Eğer olumsuz bir oy verirseniz nedenini de belirtirseniz daha çok memnun olurum. Kendinize iyi bakın hoşçakalın.

Son düzenleme: 7 Ocak 2016
  2. KadirhaNÖzer

KadirhaNÖzer
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

1.225
    1.399
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Eline Sağlık Gayet Güzel Olmuş Diğer Rehberlerin Gibi

Scarface34 bunu beğendi.
  3. burakekker

burakekker

66
    12
    65
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Eline Sağlık Gayet Güzel Olmuş artık bi oyun çekme daha program öğredim sağol

Scarface34 bunu beğendi.
  4. Hedefurkan

Hedefurkan
    Plaka

303
    58
    120
    Kenworth
    TruckersMP Profili
    @Scarface34 Programın Kurulumunun Sürümü Değiştirildi Değiştirebilirmisin ? (Bilgileri)