1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Teknoloji İşinize Yarayacak 20 Adet Bilgisayar Programı

Konusu 'Teknoloji / Diğer Oyunlar' forumundadır ve Cemsnbc tarafından 19 Ocak 2020 başlatılmıştır.

1. Cemsnbc

Cemsnbc
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

41
    2.335
    1.955
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Arkaddaşlar benimde kullandığım işe yarayan bir çok programı sizlerle paylaşma gereği duydum. İçlerinde sadece bir kaçı ücretli gerisi ücretsiz programlardır. Hepsinin tek tek ne işe yaradığını anlatmaya çalışayım.

1 - İlk programınızın ismi Aimp Media Player. Aimp rus yapımı mp3 dinleme programıdır. Türkçe olamasının yanı sıra ses kalitesi bakımından Winamp'dan daha kaliteli ve özellik bakınından da Winamp'dan çok iyi bir programdır. En güzel yanı ise tamamiyle ücretsiz bir yazılım olması.

İndirme linki.

◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙

2 - Çok eksiden olsa ücretliydi ama şuan ücretsiz olarak sunulan ve bence açamacağı videonun olmadığı 4K video da dahil Splash Media Player bilgisayarınız film video izlerken kullanabilrisiniz. Ayrıca Türkçe olması da programa ayrı bir güzellik katıyor.

İndirme linki.

◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙◙

3- Micorosft Office verecek param yok diyorsanız ve bilgisayarınız ofis programı arıyorsanız neden Libre Office indirip kullanmıyorsunuz? Üstelikte Micosoft Office gibi de ücretli değil tamamiyle ücretsiz bir yazılım. Ayrıca Microsoft Office dosylarınıda açabiliyor. Üstelik de Türkçe bir program.

İndirme linki.

4- Pdf uzantılı dosyaları açabileceğiniz program Adobe Reader DC. Bilen biliyor fazla anlatmaya gerek yok zaten. Türkçe bir program.

İndirme linki.

5 - Photoshop programına ihtiyacınız var ama paranızda yok. Sürekli korsan sürümlerini arayıp kullanmak yerine Gimp'i kullanmayı düşündünüz mü? Gimp Photoshop altarnetifi ücretsiz fotoğraf düzenleme programıdır. Türkçe dil desteği varmıdır bilmiyorum.

İndirme linki.

6 - Hadi resim düzenlemeden başladık bu sefer de ücretsiz video düzenleme programı mı arıyorsunuz? Sanırım yok dediğinizi duyar gibiyim. Fakat yok demeyin. işte karşınızda ücretsiz video düzenleme yazılımı Shotcut. Ücretli altarnetiflerine göre gayet işini yapar. Daha ne olsun ki? Türkçe dil desteği var mı bilemiyorum.

İndirme linki.

7 - O kadar video editlediniz peki bilgisayarınızda müzikleri kesmek için program var mı? Evet bir tane program var ki müzik içerisinden istediğiniz kısmı kesip almanıza olanak tanıyor. Audacity sayesinde sesle alakalı bir çok şeyi yapabilirsiniz ve MP3 formatına bilgisayarınıza kayıt edebilrsiniz. Hem Türkçe, hem de ücretsiz.

İndirme linki.

8 - Winrar normal de ücretli bir program gayatte başarılı size 40 günlük deme hakkı verir ama ömür boyu ekranda çıkan deneme sürümü bitmiştir yazısına rağmen halen kullanırsınız ama artık Winrar kullanmanıza gerek yok çünkü 7Zip var. Aynı işi görüyor ve ücretsiz bir program. Test etme şansım olmuştu Winrar'a göre çok daha iyi sıkıştırma yapıyor. Türkçe dil desteği olması lazım.

İndirme linki.

9- Şöyle VPN desteği olan ve tüm sitelere sorunsuz girebilen bir tarayıcı olsa ne güzel olurdu di mi? Hemde üzerinde ki VPN desteğini ücretsiz sunuyor. Bu tarayıcı ile her türlü sitelere girebilirsiniz. Tamamiyle ücretsiz ve açılırken sanki Windos açılıyormuş gibi hissiyet veren tek tarayıcı. Peki bu tarayıcının ismi ne abi dediğinizi duydum. Tabiki Opera GX. Bir çok özelleştirilebilen ve oyuncu tarayıcısı olarak geçen bir tarayıcıdır. VPN'nin nasıl açıldığında gelince; Sol üst tarafta operanın simgesi var ona tıklayın. Oradan ayalara gelin. Ya da klavyenizden ALT+P tuşuna basın. Açılan sayfayı en aşağı kadar kaydırın. Orada gelişmiş sekmesini göreceksiniz. Ona tıklayın. VPN yazan kısmı bulun oraada ki buton pasifdir. Aktif hale getirdiğinizde tarayıcın adres satırı yanına VPN yazısı gelecektir. Yalnız VPN ile girdiğiniz siteler normal hızda açılmayacaktır. Bunun sebebi bağlandığı ülkenin uzaklığına göre değişir. Türkçe dil desteği vardır.

İndirme linki.

10 - Benim için herşey gizlilik diyorsanız ve karanlık wep yani deepweb sitelerine girmek istiyorsanız Tor Browser'ı denemelisiniz. Fakat şöyle bir bilgi vereyim Tor Browser'ı Google Cherome ya da Firefox dan indiremezsiniz. Peki nasıl indireceksiniz Yukarıda ki Opera GX' i indirip bilgisayarına kurup, VPN i açıp indirebilirsiniz. Bu arada darkweb de gezinmek tehlikelidir. Bilmediğiniz darkweb ya da deepweb sitelerine girmememizi öneririm. Ayrıca tarayıcının kendi önerisidir tam ekran modunda kullanmayın. İngilizce bir tarayıcıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi sadece Opera GX ile VPN'i açtığınızda indirebilirsiniz. Normal bir tarayıcından asla inmez. Aşağıdaki resimde de Firefox da sitesinin açılmadığını görebilirsiniz.

İndirme linki.

11 - Bilgisayarın olmazsa olmazı java programı halen kullanan var mı, bilmiyorum ama ben hâlâ kullanıyorum. Aşağıdaki linkten Java nın 32 bit ve 64 bit versiyonlarını indirebilrisiniz. 32 bit veya 64 bit bilgisayarınızın işletim sitemine göre değişiklik gösterecektir. Javanın sitesinden hangi sürümün bilgisayarınız için uyumlu oldup olmadığını örenebilirsiniz.

64 bit sürüm indirme linki.

32 bit sürüm indirme linki.

12 - Ücretsiz antivirüs programı da olmasa olmazdı hani. Bunun içinde AVG'yi kurup bilgisayarınız da ücretsiz olarak kullanabilrisiniz. Hiç bir şekilde de bilgisayarınızı yormaz. Ücretsiz sürümünü ömür boyu kullanırsınız. Türkçe dil desteği mevcut.

İndirme linki.

13 - İnternette gördüğünüz video müzik mp3 ne varsa linki kopyala programa yapıştır ve üstelik istediğiniz formatta bilgisayarınıza indirsin. Fakat şunu söyleyim program ürcetli bir programdır. Kimse gelip abi bana key bulabilir misin, demesin. Altarnatif ücretsizini bulursam size öneririm. Ya da gidip yıllık veya ömür boyu lisansını satın alabilirsiniz. Türkçe dil desteği yok ama tarafımca İngilizce dili Türkçe yapılabilir. Ayrıca bu programa benzer ücretsiz bir tane program var onu paylaşmama sebebim ise içerisinde virüs barındıyor olması. Farklı benzerini yine ücretsiz olarak bulursam paylaşırım.

İndirme linki.

Satın alma linki.

14 - Peki GTA V ETS 2 v.b oyunları telefonda oynamak ister miydiniz? Üstelik ETS 2 MP de dahil. Fakat bunun için bir bilgisayara bir de telefona ihtiyacınız olacak. Yanlız belirtmem de fayda var program İngilizce ve ücretli bir program. Satın alıp telefonda ETS 2 v.b oyunları oynamak isterseniz bana geri dönüş yapın size nasıl kullanıldığını anlatayım. Ayrıca sadece oyun oynamak için değil bilgisayarınıda telefondan kontrol edebilrsiniz. Programın ismi ise MonfloClientPC olarak geçmektedir. Telefondaki uygulması sadece Android'de var. IOS için maalesef ki mobil sürümü yok. Ayrıca maalesef ki Türkçe dil desteği de bulunmuyor.

İndirme linki.

Satın alma linki.

15 - Action! programını bilmeyen yoktur. Bende kendim kullanıyorum. Ayrıca Türkçe dil desteği tarafımca program içerisine getirilmiştir. Ayrıca yeni sürümünde 4K video çekme desteği de eklendi. Tek sıkıntı ücretli olması onunda çözümü var. Kendi sitesinden değil Steam üzerinden indirimler olduğunda alırsanız 30 TL'ye sahip olabilyorsunuz. Yok ben indirimi bekleyemem dersenizde yine steam üzerinden 61 TL karşılığında satın alabilrisiniz. Ücretsiz altarnatifi var onu bildiğiniz için paylaşmadım.

İndirme linki.

Kendi sitesi üzerinden satın alma linki.

Stemn üzerinden satın alma;

16 - Recuva ile bilgisayarınızdan silinen dosyaları geri kurtabilirsiniz. Resim, müzik, video gibi dosyaları bilgisayara format atsanız bile kurtababilrisiniz. Tek yapmanız gerken bilgisayarına kurup derinlemesine tarama yaptırmak. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu da ücretli versiyona göre gayet başarılı.

Satım almak ya da ücretsiz indirmek için link.

17 - MP3TAG Editor elinizdeki mp3lerin taglarını düzenlenmeye yarayan yani ayrıntılar kısmındaki bölümleri düzenleyen ücretsiz bir programdır. Genel de netten indirdiğiniz mp3lerin ayrıntılar kısmında site isimleri gömüyorlar onu toplu halde temizleyebiliyorsunuz. Yada albüm kapaklarını temizliyorsunuz Ayrıca Türkçe bir program.

Size bahsettiğim MP3 tag kısmı. Aşağıdaki resimdeki bölümleri MR3TAG editor ile düzenleyebiliyorsunuz.

İndirme linki.

18 - Bilgisayarınızdaki herhangi ekranın görüntüsünü almak istiyorsanız Lightshot programını kurun. Genelde Mp deki adminler bu programı kullanıyor. Aynı zamanda sitesine de resim yükleyip paylaşım yapabilirsiniz.

İndirme linki.

19 - Ekisi gibi CD - DVD kullanan var mı bilmiyorum ama CD ve DVD'ye veri yazdırmak için pahalı programlara para vermeyin. Ücretsiz olanını kullanın. CDBurnerXP tam da bu iş için yapılmış ideal bir programdır. Türkçe dil desteği mevcuttur.

İndirme linki

20 - Internet Download Manager ile Youtube dahil olmak üzere vidoe indirebilirsiniz. Ayrıca normal bir sitedeki dosyayı da tarayıcıya göre daha hızlı indirme sunuyor. Ücretsiz olarak kullanabilrisiniz fakat belli bir süre sonra sizden ücretli versiyonunu kullanmanızı isteyecektir. Yıllık ya da ömür boyu lisanslı olarak satın alabilirsiniz. Türkçe dil desteği de mevcut.

İndirme linki.

Satın alma linki.

Önemli not: Arkadaşlar bilgisayarınıza program indiirken varsa kendi sitesinden indirmeye özen gösterin. Yoksa da benzeri olan programı bulmaya çalışın. Çünkü program indirme sitelerinin çoğundan virüs yediğimi biliyorum. Ayrıca lissanslı programların cracak ve keylerini arayıp bulabilrsiniz. Ya da full olarak cracklanmiş, yanı kırılmış versiyonunu da bulabilrisiniz fakat şöyle bir gerçek vardır ki kırılmış programın cracklerinde virüs olma ihtimali yüksektir. Ayrıca programı yapan kişi emek harcadığından dolayı varsa paranız satın almayı deneyin yoksa da hemen hemen aynı özelliklere sahip olan ücretsizlerini araştırın kullanın. Benim paylaştığım çoğu program ücretli versiyonları da var, ücretsiz olanları da var. Ben elimden geldiğince hem ücretli de en iyi hemde ücretsiz en iyi olanları paylaşmaya çalıştırm. Konuya zamanla eklemeler yapacağım. Bilgilerinize sunmak istedim. Varsa aklınıza takılan bir soru konu altına yazabilirsiniz. Programlar içerisinde detaylı anlatmamı istediğiniz bir program varsa bana özelden yazabilirsiniz.

Yararlı olması dileğimle...

Son düzenleme: 20 Ocak 2020
    Lance, EmreG, Razor3214 ve 2 kişi daha bunu beğendi.