1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel FPS Düşüşü

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve xuey-s tarafından 11 Şubat 2020 başlatılmıştır.

1. biraktim

biraktim
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

1.190
    1.338
    230
    Bilgisayarımda son 2 - 3 haftadır aşırı derecede FPS düşüşü yaşıyorum, örneğin BeamNG'de 75'ten 30'a, ETS'de 70'den 50'ye ve Minecraft'ta bile 500 - 600'dan 60'a düştü. Bazen bilgisayarı çok açık tutunca oyunlara drop girmeye başlıyor. Sizce bu kasanın temizliği ile mi alakalı? 2 yıldır bilgisayarın içi açılmadı, daha önce hiç bilgisayarın içini açmadığım için sıkıntı çıkartırım diye temizleyemedim.

2. ahmet91

ahmet91
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Kasa temzliği ile ilgili olabilir önce bir kasayı temizle. Yakında windows güncellemesi yaptınmı?

Extreme ve xuey-s bunu beğendi.
  3. biraktim

biraktim

1.190
    1.338
    230
    Olabilir, ara sıra güncelleme yapıyor. 2 - 3 hafta önce başladığı için yinede tam hatırlamıyorum o zaman güncelleme yapıp yapmadığımı.

4. ahmet91

ahmet91
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Bence ya driver güncellemelerinden ya da windows güncellemesinden kaynaklı kasa kirliliğinden aniden bu şekilde fps düşmesi olmaz.

hoca33 2 ve xuey-s bunu beğendi.
  5. Extreme

Extreme
    Administrator
    Plaka

1.439
    4.354
    300
    Volvo
    2 yıldır PC'nin içini açmadıysan termal macunu yenilemende fayda var.Eğer termal macun kalmamışsa; oyunu belli bir süre oynadığında işlemci ısınır, oyuna droplar girer.İşlemci kendini frenler vesaire..En son raddede PC kendini kapar.

Yani boşta/yükte vesaire ısı değerlerini kontrol et, ısı kaynaklı bir anormallik varsa çıkar ortaya.

6. Hapton

Hapton

390
    812
    230
    AIDA64 ile HTML raporu oluşturun. Çıkan raporu herhangi bir dosya yükleme sitesine (Yandex Disk, Google Drive vb.) yükleyip bağlantıyı bizimle paylaşın.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

hoca33 2, xuey-s ve Extreme bunu beğendi.
  7. Kiesza

Kiesza
    Plaka

23
    327
    490
    200
    Renault
    TruckersMP Profili
    Bu droplar birden bire olduysa driverlerini ve windowsunu kontrol edip en güncel sürüme yükselt eğer güncel ise format atmanı öneririm yüklediğin bir programdan kaynaklanabilir programı silmiş olsan bile hala fps sorunu yaşatabilir. Ama zamanla olduysa iyi bir kasa temizliği yapabilirsin(bana göre en verimli kasa temizliği kasayı tamamen tüm parçalarını söküp ayrı ayrı temizlemek eğer bilgin varsa bu işlere tavsiyemdir her parçasını sök). Oyundayken cpu gpu ısına bak (hwmonitor programını öneriyorum gayet verimli çalışıyor). Anormal derecelere çıkıyorsa termal macun yenilemen de gerekli.

xuey-s bunu beğendi.
  8. biraktim

biraktim

1.190
    1.338
    230
    http://www.mediafire.com/file/e14b1zsxnsfru2k/Report.htm/file

HWMonitor'de test ederken oyuna drop girdi ve çöktü, çökmeden önce görebildiğim maks. CPU sıcaklığı 54, maks. GPU ise 52 dereceydi ve CPU ve GPU kullanımı %100'ü gördü.

9. Hapton

Hapton

390
    812
    230
    BIOS güncellemeniz mevcut.
    https://tr.msi.com/Motherboard/support/H110M-PRO-VD

BIOS güncellemesi bittikten sonra ekran kartı sürücüsünü Display Driver Uninstaller (DDU) ile kaldırın. En güncel sürücüyüyü resmi sitesinden yükleyin.

Yazılı rehber: DDU ile AMD ve NVIDIA Sürücü Kaldırma Rehberi

Videolu rehber:

Oyun DVR ayarını kapatın.

Başlat > Ayarlar > Oyun > Oyun DVR sekmesini açın. "Ben oyun oynarken arka planda kaydet" seçeneğini kapalı yapın.

Windows'un sunduğu Tam ekran iyileştirmelerini kapatarak ani FPS düşme olayını bir nebze ortadan kaldırabilirsiniz.
    [Çözüm] Windows 10 Fall Creators Update Oyunlarda ve Tam ekranda sorunlar

Son olarak Temel sistem bakım yönergelerini uygulayın.
    Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

xuey-s, hackvita, hoca33 2 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. hackvita

hackvita
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

31
    850
    3.010
    250
    Scania
    TruckersMP Profili
    Sorun büyük ihtimal yazılımsal forumdaş win 10 kullanıyorsan ve son manuel güncellemeyi yaptıysan kaldır 1909 sonrası nedense bazı kullanıcılara hayırlı gelmedi.