1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Haber Türk Telekom CEO'su Ümit Onal'ın Fiber Müjdesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Hapton tarafından 25 Aralık 2019 başlatılmıştır.

1. Hapton

Hapton
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

390
    812
    230
    Kısacası özetlemek gerekirse,​
    • Türk Telekom CEO'su Ümit Onal diyor ki; Önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'de Fiber interneti her sokak/cadde'ye getirmek en büyük hedefimiz.
    • Türk Telekom CEO'su Ümit Onal diyor ki; 2020 yılında İstanbul'da Fiber isteyen bir müşteriye en geç bir hafta içerisin'de Fiber internet getireceğiz.
    • Türk Telekom CEO'su Ümit Onal diyor ki; 2020 yılında tüm bu Fiber Hattı diğer tüm ISS'ler ile paylaşacağız.

Cemsnbc ve mito1172 bunu beğendi.
  2. makinistfanlari

makinistfanlari
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

712
    312
    175
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    Parayı veren düdüğü çalar, fiber miber bunlar boş iş, göz boyama. Fiyat pahalılığı nedeniyle insanlar gene ADSL hızında tarife kullanacaklar ama adı fiber, ne anladım ben bundan? Mevcut bakır kablo altyapıları geliştirseler iletim sırasındaki kayıpları azaltmak için çalışsalar daha faydalı olacaktır, maliyetler azaldığı için fiyatlar da düşebilir... Yoksa gecekondu mahallesindekiler ne yapsın 100mbps 160 liralık interneti?

Ben şahsen 32mbps kullanıyorum ama fiber, apartmandaki eski hattı söktüler ve bir hayli para ödüyorum. İşin komik tarafı VDSL2 ile de bu hız elde edilebiliyor...

MertOguz, Ozan Ceylan ve mito1172 bunu beğendi.
  3. THEAKS81

THEAKS81
    Plaka

25
    312
    346
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    bizim köye gelesiye kadar ://

DaNgEr900 ve HellorD TV bunu beğendi.
  4. alikvp

alikvp
    Plaka

34
    701
    282
    220
    DAF
    TruckersMP Profili
    fiber getirmekle cozum olmuyor upload hizini yapsinlar once

mito1172 bunu beğendi.
  5. Hilalimsin

Hilalimsin
    Plaka

1.316
    2.601
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Pahalı arkadaş pahalı getirsen ne olacak

Ozan Ceylan bunu beğendi.
  6. EsnafTV

EsnafTV

40
    291
    123
    125
    Volvo
    TruckersMP Profili
  7. omgec0

omgec0

28
    198
    90
    75
    TruckersMP Profili
    bunlara inat vdsl modem almadım adsl modemde aynı dısarda 200 tl onlarda 350 tl

8. Ege1903

Ege1903
    Plaka

1.037
    716
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Valla bizde var fiber. Steamde saniye 6-8 / MB arası download var. GTA 5 i bile 1 güne kalmaz indirir.

9. gsbs1995

gsbs1995
    Plaka

660
    365
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Dürüst olayım buna fiber kablosu bile ınanmamıstır

10. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Yablış yorumlandığını düşündüğüm bir kaç husus var. Meraklı olanlara izah etmek isterim.

Öncelikle fiber internet nedir ondan başlamak lazım. Fiber internet için sadece fiberin dairenize girmesi gerekli değildir. Fiber erişimin ülkemizde ve Avrupa genelinde kullanılan 4 türü var.

1)FTTC
    2)FTTB/DSL
    3)FTTB/Eth
    4)FTTH

Bu sistemlerin tümünün üzerinden verilen erişim fiber erişimdir. Yani fiber internettir.
    İlk iki sistemde modülasyon olarak VDSL2 son iki sistemde ise E-WAN kullanılır. Aradaki fark budur.

Sektörde fiber homepass denilen bir kavram vardır. Bu fibere (FTTC/B/H) erişimi olan hane sayısını gösterir. Türk Telekom'um Aralık 2019 itibariyle fiber homepass'ı 21.7 milyon hanedir yani Türkiye'deki 21.7 milyon hanenin Türk Telekom'un fiberine erişimi vardır. Oran olarak da şuan tüm hane sayısının %90'ı civarı olması lazım.

Ümit beyin sözünü verdiği durum eksik yazılmış. Ümit bey fiberi olmayan hanelere talepleri üzerine bir hafta içerisinde fiberi getireceğiz dememiş, altyapısı olmayıp talep edenlere bir hafta içerisinde fiberi getirme sözü vermiştir. Yani yeni hat tesisleri için geçerli bu söz. Peki benim fiber altyapım yok ama altyapım var fiber ne olacak derseniz, onların da fibere (FTTC/B/H) dönüşümü devam ediyor. Mevcut hız ile en geç 2 seneye kadar tüm bu sahalar (istisnalar hariç) muhtemelen fibere dönüştürülmüş olacak. Şuan mevcut abonelerin %75'inin fiber (FTTC/B/H) altyapısı mevcut.

Altyapı paylaşımı konusu da yeni değil. Yani yukarıda yazıldığı gibi Türk Telekom 2020 itibariyle altyapısını diğer servis sağlayıcılara açma durumu yok, zaten açıktı. Yalnızca bunun kiralanması hususunda sektörde ihtilaflar vardı. 2018 mayısında önceki Türk Telekom CEO'su Paul Doany tarafından bir çözüm önerildi. Bu çözüm de yine 2018 mayısında Ulaştırma Bakanlığı, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Turksat ve Telkoder tarafından imzalanarak yürütülmeye başladı. Adına da Türk Modeli denildi. Detaylıca bahsetmeyeceğim, merak edenler bana ayrıca ulaşarak sorabilir.

Türk Telekom'un fiber altyapısı (FTTC/B/H) üzerinden hizmet alabileceğiniz servis sağlayıcıları şunlardır:[​IMG]

Durum böyle, son olarak Türk Telekom'un fiber miktarını merak edenler olabilir, onu da yazayım. 303 bin km (hat mesafesi olarak), 7.5 milyon km de hattın içlerindeki lif mesafesi olarak.

Ghost, mexiumut, gsbs1995 ve 1 kişi daha bunu beğendi.