1. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Bilgi [TR] TruckersMP Topluluğunun Rütbeleri

Konusu 'Duyurular / Haberler' forumundadır ve BurakAKSAKAL tarafından 29 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  [​IMG]  Merhaba Sevgili Kamyoncular!

  Muhtemelen çoğunuz topluluğumuzun yapısından, kimin sorumluluğu ne, perde arkasında neler var ve belki de daha fazla sebep. Her rütbenin açıklanacağı bu konuda TruckersMP'nin yapısıyla ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.
  TruckersMP personellerinin bir parçası olan herkesin, ücretlendirilmeden gönüllü bir iş yapması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  Bu anlamda, bu projeye boş zaman ayırdığımızı ve bazı süreçlerin biraz zaman alabileceği anlamına geliyor. Çünkü en iyi kaliteyi sağlayabilmek için doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.


  Her şeyden önce, rütbe yapılanmamız aşağıdaki gibidir:

  [​IMG]

  Bu bir tanıtım şeması değil, bağlantı (yönetim içi) şemasıdır.
  Gördüğünüz gibi, oldukça karmaşık bir sistemimiz var. Şimdi ise ayrıntılara girme zamanı!


  • Üst Personel
  [​IMG]
  Geliştirici(Developer);
  Modu geliştiren, yani çok oyunculu kod yazan (istemci / sunucu / diğerleri) veya web sayfasını geliştiren bir kişidir. Sunucuları ve/veya veritabanları ile ilgilenir. Aslında bu rütbe en önemlisidir, ancak bu tüm önemsiz şeyleri kontrol ettiği anlamına gelmez. Geliştirici, kendisi her şeye dikkat etmez. Bu ekibin geri kalanının işidir. Geliştiricilere bir yasaktan, başvurunuzdan TruckersMP ekibine ya da ekibin geri kalanına başka bir şey hakkında yazmaya değmez. Bununla birlikte, oyunda garip bir böcek(bug) keşfettiğinizde veya web sitesinde, çökmelere veya garip durumlara neden olan ve oyunda henüz başkası tarafından fark edilmeyen sorunları keşfettiğinizde bunu onlara bildirebilirsiniz.⁠⁠⁠⁠ Ek olarak, bu kişiler Eklenti Ekibinin içeriğinin oyundaki uygulanmasından sorumludur.

  [​IMG]
  Proje Yöneticisi(Project Manager);
  Tüm personellerden ve tüm projelerin sorumlusudur. Proje yöneticisi geliştirici eşliğinde projenin hangi yönde seyredeceğini de göz önünde bulundurarak projenin geleceğini planlamakla yükümlüdür. Bu kişi; tüm ekip yöneticilerinin yanı sıra Topluluk ve Oyun Yöneticilerinden de doğrudan sorumludur. Proje Yöneticisi ayrıca, web sitesi veya yeni kurallar için; yeni özellikler ve projenin kendisiyle ilgili olarak topluluktan ve görevlilerden gelen bildirimleri dinler. Tüm takımların iyi çalıştığından ve projenin parlak bir geleceği olduğundan emin olurlar.
  Desteklenen kişi, Yardım eli uzatan ve aynı şekilde ilgilenen ancak daha düşük sayıda karar verme yetkisine sahip olan Proje Yöneticisi Yardımcısı tarafından desteklenir.

  [​IMG]
  İnsan Kaynakları(Human Resources);
  İnsan Kaynakları Ekibimiz, Personellerimiz ile ilgili konuları içsel olarak ilgilenen sorumlu bir ekiptir. Disiplin oluşumu ile uğraşırken aynı zamanda takım içerisinde ki herhangi bir üye ile birlikte herhangi bir çıkarımı çözmek için buradalar. Ayrıca, işe alım, beceri ve genel işe alım aşamalarının izlenmesi, röportajların yapılması gibi konuları ele alan, üst düzey katılım ve offboard işlerinden sorumludurlar.

  [​IMG]
  Topluluk Yöneticisi(Community Manager);
  Bu kişiler toplum ve personel ekibi arasında iyi bağlantılar kurulmasından sorumludur. Oyuncuların iyi vakit geçirmelerini sağlamak için web sitesinde ki topluluk ile ilgili geri bildirim e-postalarına ([email protected]) cevap veriyorlar. Herhangi bir sorun ya da sorununuz varsa, her zaman onlarla iletişime geçebilirsiniz.

  Size yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu kişiler blog yazıları yazarak veya yukarıda belirtilen platformlarda duyurular yaparak yeni etkinlikler ve diğer haberler hakkında sizi bilgilendirirler. Topluluk Yöneticileri ayrıca olumlu bir atmosferden sorumludur.
  Takım üyeleri ile ilgili bir problemin var ise, belirli yasaklanmalar veya genel olarak geri bildirim ile ilgili bir sorun varsa onlara başvurmalısınız. Ancak yasaklanma ile ilgili sorgulamaların aşağıda ki personel grubu olan "Oyun Yöneticisi(Game Manager)" tarafından ele alındığını unutmayın.

  [​IMG]
  Oyun Yöneticisi(Game Manager);
  Gözlemciler, denemeler ve hatta liderler olmaksızın takımda ki herkesten sorumludurlar. Bu rol, oyun kuralları, özel etkinliklerden ve geçici etkinlik kuralları ile ilgili resmi kuralların setinden sorumludur.
  Oyun Moderatörlerine güç kullanarak suistimal edildiğinde veya onlar hakkında geri bildirim almanız durumunda Oyun Yöneticisi ile iletişime geçmelisiniz.
  Oyun Yöneticisi ayrıca yeni Oyun Moderatörlerinin işe alımlarından ve başka bir rolün Oyun Moderatörüne transferlerinden sorumludur.
  Kick veya yasaklanmadan, reddedilen bir rapor ya da oyun içi ile ilgili başka bir şeyden şikayetçi olmak istiyorsanız, Oyun Yöneticilerine sorarken kesinlikle doğru kişiler ile irtibat kuruyorsunuz!

  [​IMG]
  Topluluk Moderatör Yöneticisi(Community Moderation Manager);
  Bu pozisyona sahip olan kişi tüm forum, Discord, Sosyal Medya(Facebook) ve toplum ile ilgili moderasyon sorunları ile uğraşmaktadır. Topluluk Moderatör Ekibi bu yöneticilerin kontrolü altındadır. Bu anlamda işe alımlar bu yöneticiler tarafından yönetilecektir. Forum, Discord ve Facebook grubunu yönetmeye yardımcı omak için uygun kişilerin işe alınmasını sağlamaktadırlar. Herhangi bir sorun olması halinde buna göre ele alınacak bir geri bildirim(feedback) bileti gönderebilirsiniz.

  [​IMG]
  Destek Yöneticisi(Support Manager[COLOR=#ec407a); [/COLOR]
  https://support.truckersmp.com/ adresindeki destek panelini(yardım masası/ HESK) kontrol eder. Bu Yönetici, bu forumun yardım bölümünü veya yukarıda sözü edilen HESK panelini kontrol ederek kullanıcıların yardım almalarını sağlar. Bir yönetici olarak, bu kişi işe alımlardan sorumludurlar. Yeni deneme destekçilerini işe almakta ve kişileri Tam Destek ekibine yükseltmekten sorumludur. TruckersMP Destek ekibi ile ilgili her hangi bir sorgunun kendisi tarafından ele alınması gerekmektedir. Gönderilen destek biletleri ile ilgili geri bildirim verme üzerinde çalışmaktadır. Her hangi bir sorunuz veya sorununuz var ise ona yazdığınızdan emin olun.

  [​IMG]
  Medya Yöneticisi(Media Manager);
  Bu rol, yeni içeriğin yapılmasını ve yayınlanmasını sağlayarak, tamamen Medya Ekibi personeli ile ilgilenmektedir. Örneğin; Videolar, Ekran görüntüleri veya benzer şeyler oluşturulur. Ek olarak, Medya Ekibi için işe alımlarını kontrol eder.
  Resmi konvoy veya etkinlikler sırasında Medya Yöneticisi, ekibinin sosyal medya anılarını izlemek veya daha sonra başarılı bir etkinliği kutlamak için sahnede olduğundan emin olur.

  [​IMG]
  Çeviri Ekibi Yöneticisi(Translation Manager);
  Bu rol; çeviri takımının yönetilmesini içermektedir. Topluluk için yayınlanan her içeriğin farklı diller için yayınlandığından emin olur. Mesajlar, blog yazıları gibi duyurular farklı diller için kullanabilir olacak ve TruckersMP'de olan her değişiklikten haberiniz olacak. Bu kişi farklı dillerde çalışmayla ilgili deneyim sahibidir. Çevirilerle ilgili bir sorun olduğunda bu kişi ilgilenmektedir.

  [​IMG]
  Etkinlik Ekibi Yöneticisi(Event Team Manager);
  Bu kişi, kamu etkinlikleri ve personel-iç konvoyların organizasyonlarının yanı sıra yaratıcılık ile uğraşmak zorundadır. Bir olayla ilgili her şey onun tarafından ele alınır. Etkinlik takımının konvoy kontrol görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlan. Son olarak, her şeyin çalıştığından emin olmak için Medya Yöneticisiyle ekiplerin görevlerini koordine eder.

  [​IMG]
  Eklenti Geliştiricisi(Add-on Manager);
  Bu Yönetici, açıkçası eklenti ekibinin sorumluluğundadır. Haritalama ve modifikasyon, gözden geçirilmesi ve kontrol edilmesi gerekenler onun ana sorumluluklarıdır. Mevcut şeylerin iyileştirilmesi de ana görevlerinden birisidir.
  Multiplayer'ın bir parçası olması gereken bir fikrin varsa, onunla iletişime geçebilirsiniz. Diğer tüm takımların yöneticisi olarak yeni kişilerin, TruckersMP'nin daha da iyi olmasına yardımcı olacak yeterliliğe sahip olmasını sağlamak için işe alım sürecini gözetler.

  • Personel

  [​IMG]
  Oyun Moderatörü Ekip Lideri(Game Moderator Leader);
  Bu kişiler, Oyun Moderatörleri ve Rapor Moderatörlerinden oluşan küçük bir alt kümeyi yöneterek yardımcı olur. Oyun Moderatör Ekip Lideri, aktiviteleri kontrol eder, ihtiyaç duyan herhangi bir bir Oyun Moderatörüne / Rapor Moderatörüne koçluk yapar, yardımda bulunur ya da ipuçları verir. Bu, esas olarak dahili bir çalışmayı içeren bir rütbe olduğu için, kimi zaman başka bir Oyun veya Proje Yöneticisi bulunmaması durumunda kurallar ile ilgili bir şey bilmek istemediğin sürece bu kişilere mesaj göndermemelisin.

  [​IMG]
  Oyun Moderatörü Ekip Eğiticisi(Game Moderator Trainer);
  Bu grup, eğitim programlarını yeni Oyun Moderatörlerimize(Stajyer) ders vermekle sorumludur. Oyun Moderatörünün görevlerine dayalı eğitim vermekteler, yeni Oyun Moderatörlerimizle(Stajyer) birlikte testler ve örnekler yapmaktalar ve çalışmalarının bir parçası olarak karşılaşabilecekleri gerçek durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğretmekteler. Yeni Oyun Moderatörlerine(Stajyer) eğitimlerini tamamladıktan sonra destek, öneri ve geri bildirimde bulunmalarını,kalite ve profesyonellik derecelerini değerlendirmek için günlük çalışmalarını takip ederler. Oyun Moderatörü Ekip Lider pozisyonuna benzer şekilde, bu rütbe çoğunlukla iç kaynaklıdır.

  [​IMG]
  Oyun Moderatörü(Game Moderator);
  Oyuncuları sunucudan yasaklamaktan ve gerektiğinde atmaktan sorumludur. Bu rütbe, hem web sitesi hem de (muhtemelen daha heyecan verici) oyun içi bakış açısı ile ilgilenir. Bir rapor gözden geçirilip, sunucularımızı Trollerden(Oyunun akışını bozan oyunculardan) korur. Oyundaki rapor sistemimize ek olarak, ayrıca http://truckersmp.com/reports/createüzerinde de bir sistemimiz var. Kuralları ihlal eden oyuncular için bir video veya ekran görüntüsü gibi kanıtlarınızı gönderebilirsiniz. Web raporları, oyun yöneticisinin çalışmalarının önemli bir yönü olup, kesinlikle gözden geçirilmelidir. Ancak yüksek iş yükü nedeniyle, oldukça uzun bir zaman alabilir ve bu nedenle sabırlı olmanız anlamına gelir.

  [​IMG]
  Rapor Moderatörü(Report Moderator);
  Bu rütbe, web sitesinde bulunan raporları ve verilen yasaklar ile ilgili itirazları ele alır.Bu rütbeye sahip olan kişinin oyun içerisinde izinleri/yetkileri yoktur.
  Ancak web sitesi raporlarında yalnızca Oyun Yöneticisinin işinin nasıl olduğu hakkında fikir edinmek ve oyunda hangi durumların meydana gelebileceğini öğrenmek için çalışır.
  Bu konuda, oyun içi izinler alındıktan sonra kararların daha çabuk karşılanması için eğitim ve deneyim kazanılır.

  [​IMG]
  Stajyer(Trainee);
  Oyun Moderatör ekibinin her yeni üyesinin geçmesi gereken yeni bir sıralamadır.
  Birkaç gün süren temel eğitim ve sağduyu testi bu rütbenin ana fikridir. Bir Stajyer ile ilgilenen Oyun Moderatörü Ekip Eğitmeni, tüm bilgilerini bu kişiye aktarmaktadır.
  Her soru ve sorgulama; Stajyerin web sitesi raporlarında çalışmaya başlamaya ve izin verildiğinde temyiz etmeye hazır olması için cevap verir.

  [​IMG]
  Topluluk Moderatörü(Community Moderator);
  Günümüzde Forum, Discord ve resmi TruckersMP Facebook grubunda paylaşımlı bir moderasyon çalışmasını paylaştığı bir rütbedir.
  İhtiyaçlara bağlı olarak; herkesin kurallara bağlı kalmasını sağlamak için bu ana platformlardan birini ele almaktadır. Kural ihlali durumunda uygun cezalar verilir.
  Hangi ana konuya odaklandıklarına bakılmaksızın, raporlamak için uygun olan bir şeyin var ise bu kişiler ile iletişime geçebilirsin.
  Lütfen bunu yaparken yeterli kanıtınız olduğundan emin olun.
  Herhangi bir özel izinleri olmadığı için onlara yasaklama veya temyiz ile ilgili herhangi bir şey hakkında soru sormak anlamsızdır.

  [​IMG]
  Destek Ekibi(Support Team);
  Bu kişiler, acilen ihtiyaç duyan kullanıcılara teknik destek sağladıkları için ekip içinde çok önemli bir rol oynar. Deneme Desteği olarak başlayan kişi, hem forumda hem de HESK panelinde http: /truckersmp.com/support adresinde insanlara yardımcı olur.
  Başlatıcıya giriş yapamıyorsan, bir bağlantı hatasıyla karşılaşırsan veya başka teknik zorluklarla karşılaşırsan bir geri bildirim(feedback) gönderebilirsin. En kısa sürede sana yardımcı olacaklardır.

  [​IMG]
  Çevirmen(Translator);
  Çevirmen rankı, topluluğa sunulan yazıların çevirisinden sorumludur. Topluluğun, TruckersMP neler olduğunu anladığından emin olurlar ! Bu kişiler konuştukları dillerde uzmandırlar ve topluluğa yardımcı olmak için Çeviri Yöneticisinin yönetiminde çalışırlar. Direk olarak onların işlerini göremeyebilirsiniz ancak onlar her zaman bir şeyleri çevirmekle meşguldürler.

  [​IMG]
  Medya Ekibi(Media Team);
  Sosyal medyada yeni içerikler (Twitter, Facebook, Youtube ve Twitch), gibi bir çok şeyi organize eden kişilerden oluşmaktadır. Resmi bir konvoy veya etkinlik sırasında, daha sonra kamuoyuna sunmak için uygun çekimlerin yapıldığından emin olurlar. Video düzenleme, Photoshop veya medya ile ilgili başka becerilerini konusunda uzmansanız, çalışmalarını desteklemek için kreasyonlarınızı göndermenizi kesinlikle öneririz.

  [​IMG]
  Etkinlik Ekibi(Event Team);
  Resmi etkinliklere katılan oyunculara rehberlik ederek, etkinliklerimizin sorunsuz ve verimli şekilde yürümesini sağlamaktadır. Ayrıca, bu etkinliklerde ilk planlama ile yardımcı olurlar. Kaydetme ve bazen polis arabasını sürmenin ayrıcalığını içeren konvoy kontrolü olmak, bu takımın başka bir görevidir. Etkinlik planlama becerileri her zaman gereklidir ve bu anlamda, bu kişiler çok şey bilir ve gerektiğinde sana yardımcı olabilir.

  [​IMG]
  Eklenti Ekibi(Add-on Team);
  İlgili Yönetici ile aynı şeyi yapar. Haritalama ve modifikasyon önemli bir özelliktir ve bu takımın çalışmasıdır. Bu anlamda topluluğa oyun deneyimini geliştirmek için inanılmaz kreasyonlar sağlarlar.

  [​IMG]
  Oyuncu(Member); bizim modifikasyonumuzu kullanan ve giriş yaparken kabul etmesi gereken kurallara bağlı bir kişidir. Kısacası, bu sizsiniz!

  Ekip yapımızın işleyişi hakkında sorularınız varsa, bu konu altından sormaktan çekinmeyin. Ancak, bu konuya övgüler getiren gereksiz yorumların bu genel bakışa ve herhangi bir değere katkıda bulunmadığı için kaldırılacağını unutmayın. Teşekkürler.

  Saygılarımızla,
  TruckersMP Takımı

  *ALINTI OLMADAN PAYLAŞIM KESİNLİKLE YASAKTIR.
  Çeviri: @BurakAKSAKAL
  Orijinal Konu Sahibi: @Anriandor
   

 2. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  *Konu Güncellenmiştir.
  -Yönetici Takım Lideri , Deneme Destek, Deneme Yönetici
  eklendi.
  -Şema düzenlendi.
   
 3. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  Güncelleme Bilgilendirmesi!
  >
  Rütbe yapılanma şeması en baştan sade bir şekilde çizilmiştir.
  > Oyun Yöneticisi ve Deneme Oyun Yöneticisi Tanımları güncellendi.
   
 4. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  :tur: Güncelleme Bilgilendirmesi!

  > Medya Ekibi Lideri ve Forum Moderasyon Ekip Lideri tek bir çatı altında buluşup, Topluluk Yöneticisi ile birleştirilmiştir.
  > Oyun Yöneticisi(Game Manager) yetkisi eklenmiştir.
  > Destek Ekibi Lideri, Destek Yöneticisi(Support Manager)olarak değiştirilmiştir.
  > Oyun Yöneticisi Takım Lideri, Oyun Moderatör Takım Lideri(Game Moderator Team Leader), olarak değiştirilmiştir.
  > Oyun Yöneticisi, Oyun Moderatörü(Game Moderator) olarak değiştirilmiştir.
  > Deneme Oyun Yöneticisi, Deneme Oyun Moderatörü(Trial Game Moderator) olarak değiştirilmiştir.
  > Geliştirici(Developer), Topluluk Yöneticisi(Community Manager) yetki tanımları güncellenmiştir.
   
  HellorD, BigLarge, Tunahan55 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  :tur: Güncelleme Bilgilendirmesi!
  > Tercüman Ekibi(Translator Team) yetkisi eklenmiştir.
   
 6. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  :tur: Güncelleme Bilgilendirmesi!

  > Sosyal Medya Ekibi(Social Media Team) yetkisi eklenmiştir.
  > Etkinlik Ekibi(Event Team) yetkisi eklenmiştir.
   
  Doğukan Sırmalı ve HellorD TV bunu beğendi.
 7. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  :tur: Güncelleme Bilgilendirmesi!

  >
  Yönetim Şeması yeniden tasarlanmıştır.
  > Tercüman Ekibi ve Yöneticisi rütbeleri kaldırılmıştır.
  > Topluluk Moderatörü Yöneticisi, Eklenti Ekibi ve Yöneticisi, Sosyal Medya Ekibi ve Yöneticisi, Deneme Oyunu Moderatörü Gözlemcisi rütbeleri eklenmiştir.
  > Deneme Destek Ekibi ve Destek Ekibi tek bir çatı altında buluşup; Destekçi rütbesi altında birleşmiştir.
   
  Doğukan Sırmalı, Cold ve HellorD TV bunu beğendi.
 8. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  *Güncellendi

  ->
  Yönetim içi şemamız sade ve detaylı hale getirildi.
  -> İnsan Kaynakları Personellerimiz için açıklama eklendi.
   
 9. BurakAKSAKAL

  BurakAKSAKAL
  Özel Üye Bağışçı Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  353
  1.695
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  :tur: Güncelleme Bilgilendirmesi!

  > Takım içerisi tanıtım şeması;
  yeni düzenlenen rütbe formasyonuna göre uyarlandı.
  > Oyun Moderatörü Ekip Eğitmeni(Game Moderator Trainer) ve Oyun Moderatörü Ekip Lideri(Game Moderator Leader) tanıtımları eklenip, düzenlendi.
  > Deneme Oyun Moderatörü Gözlemcisi(Trial Game Moderator Observer)'nin ismi Stajyer(Trainee) olarak değiştirildi.
  > Deneme Oyun Moderatörü(Trial Game Moderator)'nün ismi Rapor Moderatörü(Report Moderator) olarak değiştirildi.
   
  mexiumut, 38 KAYSERİLİ 38 ve Lance bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.