1. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Rehber Save Editing, Kurallar Nelerdir ?

Konusu 'Rehberler / Eklentiler' forumundadır ve Uzman Oyuncu tarafından 16 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. zzzzz

  zzzzz
  Yasaklı Kayıtlı Kullanıcı

  747
  1.056
  435
  [​IMG]

  Bazen ''MP Modding'' diye adlandırılan Save Editing, TruckersMP'de bulunan diğer bölümlerdeki gibi kendine has kuralları vardır. Bu kuralları Website üzerinden bulabilirsiniz (http://truckersmp.com/rules) ancak bu konu Save Editing kuralları hakkında detaylı bir anlatım olacaktır.

  Uyarı:
  Game Managament (Oyun Yönetimi), Project Managers (Proje Yöneticileri) ve Add-On Manager (Eklenti Takımı Yöneticisi) hariç diğer staff üyeleri herhangi bir modifikasyon hakkında size onay veremez.
  Bir modifikasyonun geçerli veya geçersiz olduğunu öğrenmeden önce mutlaka TruckersMP'ye girmeyiniz.

  HİÇBİR ALT YETKİLİ TAKIMI OYUN KURALLARI HAKKINDA ONAY VEREMEMEKTEDİR. ONLARIN SİZE VERMİŞ OLDUĞU BAZI ONAYLAR BAZEN BAN ALMANIZA NEDEN OLABİLİR. YUKARIDAKİ DEDİĞİM GİBİ BAZI KİŞİLERDEN BAZI YANLIŞ ONAY ALMANIZ DURUMUNDA, SİZİN BU BİLGİLERİ ASLA ALMADIĞINIZ GİBİ TARAFIMIZ YARGILAYACAKTIR. ALMIŞ OLDUĞUNUZ YANLIŞ BİLGİ SİZİN SORUMLULUĞUNUZUN ALTINDADIR.

  Başkalarının Yapmış Olduğu Modları Kullananlar İçin:
  Mod'un yapımcısı tarafından bu mod TruckersMP'de geçerlidir veya bu modu kullanırsan herhangi bir ceza almazsınız diyenlere tüm samimiyetinizle inanmayınız çünkü bu mod'u yapan kişinin kuralları bilmediğini veya modu yaptığı sırada kuralların farklılık gösterdiğini göz önünde bulundurunuz - Aşağıda göreceğiz adımları modlama yaparken/yaptıktan sonra veya TruckersMP'ye giriş yapmadan önce tekrar tekrar gözden geçirip kullanacağınız çekicide herhangi bir ihlal mevcut olmadığından emin olunuz.

  Özelleştirme Modları

  Belirli bir kamyona ek öğeler ekleyen bir mod kullanırken (özellikle diğer kamyonların parçaları), bu modu daima güncel tutun; TruckersMP kuralları değişebileceği, hatalar bulunabileceği veya başka nedenlerden dolayı, bu özellikler çok önemlidir. Bu modlar ayrıca yalnızca resmi bağlantılardaki yazarlardan indirilmelidir - eğer başka bir yerden geliyorsa, yapmaması gerekilen bir takım modifikasyonların yapıldığını göz önünde bulundurunuz.

  Önceden Modlanmış Profiller:
  Bunlar iyi bir seçenek olsa da Save Editing konusunda bilgili olmadığınız sürece profil yazarına bilip bilmediğinden veya kurallara uyup uymadığından büyük bir risk teşkil eder. Değiştirilmiş bir profili indirirken yazarın yapılan tüm değişiklikleri listeleyip listelemediğini görmek en iyisidir, eğer yapmamışlarsa ondan isteyin - Almış oldğunuz bir takım bilgiler ile daha sonra kendiniz kurallaraı inceleyerek modun geçerli veya geçersiz olduğunu kontrol edebilirsiniz ancak mod yapımcısının söylediği hiç bir modun veya profilin ban riski olduğunu tam kestiremezsiniz.

  Kuralların Dağılımı:

  Bunlar temel madde formunda kaydetme düzenleme kurallarıdır, bunlar ile orijinal kurallar arasındaki tek fark onların nasıl sunulduğudur.
  Trucks (Kamyonlar/Tırlar)

  • Kamyonunuz aşağıda bulunan özellikleri MUTLAKA içermelidir:
  - Kabin
  - Şasi
  - Tekerlekler
  - Farlar
  • Bir kamyonun başka diğer kamyonun motorunu veya şanzımanına dönüştürmenize izin verilir.
  • Bir kamyonun başka bir kamyonun kabini ile birleştirmesine izin verilir ancak hitbox yeteri kadar arttırılmazsa/düzenlenmezse autokick alabilirsiniz hatta ban sürecine kadar gidebilir.(Hitbox: oyunlarda belli bir nesnenin vurulabileceği veya başka cisimlerle temas edebileceği alanı belirten terim)
  • Bir kamyon bir Scout arabasının parçalarını kullanamaz.
  • Aşağıdaki istisnalar dışında parçalar yalnızca oyunun yerleştirilmesine izin verilen bölümlere yerleştirilebilir ancak bir takım kodlamalar yaparak varsayılan yerlerden bağımsız yerlere koymanız yasaktır.
  • Varsayılan olarak izin verilenden daha fazla öğe artıramazsınız (işaretler, LED'ler, kornalar ve benzeri) - Mod yapımcıları için bu eklentilerde'de geçerlidir.
  • İşaretler ve büyük kornalar (ETS2'de "screamer" hariç) yalnızca tavan demirliklerine yerleştirilebilir - Mod yapımcıları için bu “r_grill” adlı aksesuardır.
  • LED'ler (LED flaşlar hariç), oyuna ait olan tüm varsayılan bölümlerine ve ayrıca tavana ve önde bulunan demirliğe yerleştirilebilir. Ancak led'ler kamyonun alt ızgarasına yerleştirilemez.
  • Kabin içinde bulunan aksesuarlar kamyonun dışına yerleştirilemez.
  • Dışarıda bulunan aksesuarlar kabinin içine yerleştirilemez.
  - Bir yuvada birden fazla ışığa sahip olmanıza izin veriyoruz ancak varsayılan olarak araç desteklerinden daha fazlasına sahip olmamanız gerekir; kamyon 3 yeri destekleyebiliyorsa, hepsini 3'ü bir yuvaya yerleştirecek şekilde seçebilirsiniz ancak kamyon başka bir bölüme sahip olmamalıdır - Mod üreticileri için bu “r_grill”, “b_grill”, “f_grill” ve “c_grill” için'de geçerlidir. Aksesuarlar ise tüm Scania kamyonun limiti 4 bar olup, diğer tüm kamyonlar için 3 ile sınırlıdır.

  Trailers (Treyler/Römörk/Dorse)
  • ETS2'de aşağıda bulunan römork kombinasyonlarına izin verilir:
  - Tekli Treyler
  - Kısa Treyler + Normal Treyler
  - Uzun treyler + Kısa Treyler
  - Uzun treyler + Fazladan Tekerlek (Ufak Treyler) + Normal Treyler

  • ATS'de aşağıda bulunan römork kombinasyonlarına izin verilir:
  - Tekli Treyler
  - Kısa Treyler (28FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak Treyler) + Kısa Treyler(28FT)
  - Kısa Treyler (28FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak Treyler) + Kısa Treyler(28FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak Treyler) + Kısa Treyler(28FT)
  - Uzun Treyler (45FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak Treyler) + Kısa Treyler(28FT)
  - Uzun Treyler (45FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak treyler) + Uzun Treyler(45FT)
  - Kısa Treyler (28FT) + Fazladan Tekerlek (Ufak treyler) + Uzun Treyler(45FT) - Bu varsayılan bir özellik değildir fakat tarafımızca kabul edilmektedir.

  • Yukarıda yazılı olanlardan başka bir römork kombinasyonunu kullanamazsınız
  • Bir römork yanlış boyutta karoeseri kullanamaz
  • Uzunluk artırılmadığı sürece römork şasisini çiftler veya üçler olacak şekilde karıştırmanıza izin verilir
  • Çift parçalara izin vermiyoruz
  • Yinelenen yuva kullanımına izin vermiyoruz
  • Römork tekerlekleri aynı boyuttaki diğer römork tekerlekleri ile değiştirilebilir - görülen iki boyutlu bir tekerlek, bir boyut olarak kabul edilir (Karşılaştırma: http://i.epvpimg.com/IAkmcab.jpg)
  Cars (Arabalar)
  • Tüm tekerlekler görünür olmalıdır (görünmez tekerleklere izin verilmez)
  • AI(single'da bulunan arabalar) araba tekerleklerine izin verilir, kamyon tekerleklerine veya büyük tekerleklere izin verilmez
  • Kamyon parçaları araçlarda kullanmanız yasaktır.
  • Etkinlik minibüslerini kullanmanız yasaktır.
  • Çoğaltılmış demirlikler veya bir takım parçalara izin vermiyoruz.
  • Çoğaltılmış yuva kullanımına izin vermiyoruz.

  Sıkça Sorulan Sorular:
  S: Ets2'de bulunan bir çift dorsenin ikinci treylerini değiştirmeye izin verilir mi?

  C: Ağır kargo DLC römorkları haricinde, ETS2'de bir çift dorsenin arkasında herhangi bir farklı römork kullanılabilir.


  S: Önünde "V" şeklinde LED'li bir kamyonum var, buna izin veriliyormu?
  C: Nasıl yapıldığına bağlı. Bunun geçerli olup olmadığını bulmak için singleplayer üzerinden şöyle test etmelisiniz:

  - Kamyonunuzu, dış kamera ile kamyonun önüne bakacak şekilde getirin
  - Eğer LED'ler kabine yansıyorsa, izin verilir (ızgaraya koymuş olduğunuz parçalar varsayılan bölümlere konduğunuzda yansır).
  - Eğer LED'ler kabine yansımıyorsa, bağlı oldukları yuvalar varsayılan parçalardan olmadığı için buna izin verilmez

  S: Hibrit kamyonumun önünde hafif bir çıkıntı var, buna hala izin veriliyormu?
  C: Feedback sistemini kullanarak Oyun Yönetimi(Game Management) takımı ile iletişime geçiniz ve burada izin verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz - Proje Yöneticisi ve Eklenti Yöneticisi hariç diğer personeller üyeleri bu kararı veremez.

  Ya Sadece Yerel Modlar?
  Yalnızca mod kullanıcısı tarafından görülen, yalnızca yerel mod olarak bilinen modlar, yalnızca mod kullanıcısı tarafından görülmesine rağmen diğer oyuncular için hatalara ve oyunların çökmesine neden olabileceğinden çoğunlukla bu modlar oyundan otomatik olarak kicklenir(tekme). Yalnızca yerel olmasına izin verilen aksesuarlar hafif eklentiler ve benzerleri gibi ek aksesuarlardır. Autokick'i atlatmak için bazı kod düzenlemeleri, kötüye kullanım olarak kabul edilir ve TruckersMP'den kalıcı olarak yasaklanmanıza neden olur. Özel şasi, kabinler, iç mekanlar, motorlar, sesler, vites, boya işleri vb. modlar'da otomatik olarak oyundan kicklenir.

  Hala Bir Mod Hakkında Emin Değil misin?
  Bir modun izin verilip verilmediğinden hala emin değilseniz lütfen bize sormak için feedback sistemini kullanın; elinizden geldiğince fazla bilgi ve ekran görüntüsü sağlayın - bizi feedback sisteminde yanlış yönlendirmeye çalışmayın. İstediğiniz modda aynı türde birden fazla ışık varsa, tüm aracı göstermelisiniz - ışık sınırı bölüm/sıra başına değil, tüm araç için geçerlidir.

  Kullandığınız modlardan siz sorumlusunuz, diğer kişilerin kullandığı modlardan sorumlu değilsiniz - lütfen başkaları tarafından kullanılan modların moderasyonunu Oyun Modu ekibine bırakınız. Bir mod kuralları açıkça çiğniyorsa, "Excessive save editing'' kategorisini kullanarak bildirmekten çekinmeyin.

  Not: Eğer kafanıza takılan bir şey var ise resimlerinizi New Questions bölümünden konu açarak gönderebilirsiniz.

  Konunun orjinal metni için @Forerunner'in konusunu takip edebilirsiniz:
  Save Editing, what are the rules?

  Türkçe Çeviri : @Tomukas37 İzin İçin Teşekkürler
  Asıl Konu : http://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/79838-save-editing-kurallar-nelerdir/
   
  Kral Komando, Lance ve Extreme bunu beğendi.

 2. OyUnBoZaN61

  OyUnBoZaN61
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
  Plaka

  16
  6
  70
  Volvo
  TruckersMP Profili
  SiSL's FlatUI modunu mp de kullanmak istiyorum fakat görmüyor, bir çözümü var mı?
   
 3. TheKingTR

  TheKingTR
  Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
  Plaka

  21
  3.219
  5.270
  435
  Scania
  TruckersMP Profili
  Singleplayer modları multiplayer sürümde çalışmıyor.