1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Ramazan Orucunu Bozmak

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve RyuL tarafından 18 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

1. RyuL

RyuL
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

261
    230
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    Arkadaşlar merhaba, ramazan ayının başından beri düzenli oruç tutuyorum. Dün gece sahurda niyetlendim ama bugün aşırı derece dayanılmaz bir diş ağrısı çekiyorum. İlaç almak istiyorum ama oruçluyum, artık dayanamıyorum ağrısına bozarsam kefareti nedir arkadaşlar ?

HellorD TV bunu beğendi.
  2. Vabis TV

Vabis TV
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

194
    72
    120
    Scania
    TruckersMP Profili
    Abi benim bildiğim bir hastalığın veya problemin varsa bozunca günah olmuyor.Bide diş ağrısı daha beter olur bozman günah olmayabilir.

3. OmerF

OmerF
    Plaka

174
    488
    220
    Volvo
    En yakın caminin imamına sorsan daha iyi cevap alırsın. Bana göre günah olmaz, dine göre günah olur. Hassas konular bunlar

sametcakr5734 bunu beğendi.
  4. Leno'X

Leno'X

1.421
    2.716
    200
    TruckersMP Profili
    Bunun için kefaret varmı bilmiyorum ama Kefaret 61 gün

5. SScrack

SScrack
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

32
    1.862
    4.104
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Ağrı, özür olarak kabul edildiği için şiddetli ağrılarda oruç bozulabiliyor. Kefareti ise güne gün olarak oruç tutmaktadır yani daha sonra kazasını yapmaktır. Ancak mezheplere göre bazı durumlar değişiklik gösteriyor ondan bir cami hocası ile görüşmenden fayda var.

6. HellorD

HellorD
    Medya Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

25
    1.851
    5.180
    250
    Scania
    TruckersMP Profili
  7. Hapton

Hapton

390
    812
    230
    İlaç içmek maksadıyla orucunu bozabilirsin. Bir gün kaza orucu tutman gereklidir.

8. Cemsnbc

Cemsnbc
    Plaka

41
    2.335
    1.955
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    SUSUZ OLARAK HAP YUTMAK ORUCU BOZAR MI?
    Oruçlu bir kimse meşru mazeret olmaksızın gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile, ister susuz olarak yer veya içerse orucu bozulur ve kefaret gerekir. Ancak oruç bozmayı mübah kılacak ölçüde bir rahatsızlık sebebiyle ilaç alınmış ise oruç bozulur ve kendisine yalnız kaza gerekir, kefaret gerekmez.

Not: Diyanet tarafından yanıtlanmıştır.

Razor3214 bunu beğendi.
  9. RyuL

RyuL
    Plaka

261
    230
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    Herkese çok teşekkürler yanıtından dolayı, kıvrana kıvranada olsa tuttum orucumu Allah'a çok şükür. Sanırım bir süre niyetlenmeyeceğim ilaç kullanmam gerekecek dişim iltihap yapmış.