1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Teknoloji Monitör Hertz'i Hakkında

Konusu 'Teknoloji / Diğer Oyunlar' forumundadır ve ahmet91 tarafından 29 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. ahmet91

ahmet91
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Benim monitörüm 1600x900 çözünürlüğünde en fazla 60 hz oluyor ancak ben bunu ekran kartı ayarlarından 75 hz yapabiliyorum bu monitöre zarar verirmi yada ekran kartına fln

2. biraktim

biraktim
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

1.190
    1.338
    230
    Monitörü alırken 75 olarak mı 60 olarak mı aldın?

3. ahmet91

ahmet91
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Monitör 60 hz sadece 1024 çözünürlükte 75 oluyor ancak ben bunu 1600x900 seçeneğinde ekran kartı ayarlarından 75hz yapabiliyorum

4. biraktim

biraktim
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

1.190
    1.338
    230
    Bence yapma, %100 emin değilim ama sanırım bu monitör overclocklamaya giriyor. Monitöre zarar verme riski var.

ahmet91 bunu beğendi.
  5. MertOguz

MertOguz

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    Monitörün destekliyorsa 75 Hertz yapabilirsin, kısa vadede bir sorun çıkmaz. Zaten çözünürlüğe bakılırsa eski bir monitörün var. Birkaç yıl daha kullanıp değiştirirsin.

Bir önceki mesajda da bahsedildiği gibi, her ne kadar hatalı bir terim olsa da bu işleme 'monitör overclock'u adı verilir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bu işlemi hâlihazırda yapan bir sürü kullanıcı var. Hatta artık bu işin meraklıları mobil cihazlarda bile Hertz artırmaya çalışıyorlar.

Şahsen monitör tazeleme hızını (Hz) artırmanı tavsiye etmem. Çünkü 60 ile 75 Hz arasındaki farkı büyük ihtimalle anlayamayacaksın. YouTube'a yüklenen videolar genellikle en fazla 60 FPS oluyor. Oyunlarda keza ekran kartın çok iyi değilse 60 FPS'in üstünü alamıyorsun. Boşu boşuna görüntü panelin yorulmuş olacak. Özellikle monitörün pek kaliteli bir model değilse ve maddi durumun pek yoksa, yarın öbür gün bu işlemden dolayı monitörün arızalanırsa zor duruma düşebilirsin.

ahmet91 bunu beğendi.
  6. ahmet91

ahmet91
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Evet dediğin gibi biraz eski neyse zaten biraz daha kullanıp emekliliğe çıkartırım :D konu kilitlenebilir.

7. KacaKTV

KacaKTV
    Medya Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

31
    838
    1.443
    210
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Sıkıntı olmaz 75hz kullanabilirsin

Konu Durumu: