1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel modem ping sorunu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sametcakr5734 tarafından 4 Ocak 2021 başlatılmıştır.

1. F0rneo

F0rneo
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

33
    669
    209
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    imza kısmında baktığınızda gecikme 8ms olarak görünüyor fakat geçenlerde aynı şekilde baktığımda -3 4 sitede n ethernet ile yaptım testleri- 28 30 civarı çıkıyor bunun türk telekomun sınırlandırmasıyla mı bir alakası var yoksa farklı bir sorun mu var anlayamadım modem 7 8 yıl olacak neredeyse onun bi etkisi var mıdır ?

alikvp bunu beğendi.
  2. ahmet91

ahmet91
    Plaka

1.368
    1.104
    200
    Scania
    TruckersMP Profili
    Hat ile ilgisi olabilir, modemle ilgisi olabilir yani bunu açıkcası biz bilemeyiz. İlk olarak müşteri hizmetlerini arayın onlar yapabileceklerini yapsınlar sorun modemde ise en son çare modemi değiştirirsiniz.

sametcakr5734 bunu beğendi.
  3. F0rneo

F0rneo
    Plaka

33
    669
    209
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    bayağı bir baktım internetten araştırdım bu konuyu fakat herhangi bir şeye ulaşamadım oyun için pingden bahsediyo hepsi ama pingi yüksek yapan başlıca sebep direk hatta yüksek ping olması açıkcası 20 ms çok etkiliyo oyunlarda vs bu ara valorant a sardım orada da aynı ping görünüyor tıpkı şuan yaptığım hız testi gibi 28 29 ms arası

müşteri hizmetlerini aradım yönlendirilen kısımlara baktım habire farklı şeyler söyleyip duruyolar benim anlattığımla alakası yok dediklerinin altyapım 86 mbps download 4.5-5 mbps upload ı destekliyor halbuki

4. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Duru modem ile alakalı değil. Testi yaptığınız sunucuyla alakalı bir durum. Farklı lokasyonlardaki ve farklı sağlayıcılar tarafından sağlanan test sunucuları farklı gecikme süreleri verebilir. Buradan tam gözükmüyor ancak imzanızdaki test Türk Telekom Acıbadem (Türk Telekom İstanbul Asya) veya Türk Telekom Gayretteoe (Türk Telekom Avrupa) sunucusundan yapılmış Muhtemelen İstanbul'da ya da Doğu Marmara, Trakya ve ya Bursa çevresinde ikamet ediyorsunuz gecikme süresine bakılırsa. Gayet iyi. Örneğin Türk Telekom Adana sunucusunu seçerseniz hız testinde muhtemelen ping süresniz 20-25ms civarında gerçekleşecektir.

Ayrıca hız testleri konusunda Speedtest.net haricindeki siteleri önermem kimisinin sunucusu yurtdışında oluyor, kimisinin sunucu kapasitesi düşük oluyor kiminin ise lokasyonu alakasız oluyor. Bunlar da gerçekçi bir sonuç vermekten uzaktır. Genelde böyle dandik sitelerden test yapıp yüksek gecikme düşük hız alanlar "Yaa işte bu site gerçke hızını gösteriyor, aslında hızım düşükmüş" düşüncesine genelde kapılabiliyorlar. Uyarmak isterim.

5. F0rneo

F0rneo
    Plaka

33
    669
    209
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    dediğiniz gibi farklı şehirlerde de denedim testi kocaeli 27 istanbul asya 28 istanbul avrupa 28 eskişehir 33 görünüyo bildiğin pingimi sabitlemişler gibi bana çok yakın oturan(50 m en fazla) bir arkadaşıma da yaptırdım bu testleri onun istanbul avrupa ve asya da pingi 8-10 arası çıkıyor ve aynı taahhüt e sahibiz tek fark modem şuan aklıma gelmişken belirteyim modeme hattan gelen kabloyu direk ek parça yaparak bağladım yani hattan dsl ucu birleşik biçimde geliyor modeme

6. Cemsnbc

Cemsnbc
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

41
    2.335
    1.955
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Kardeşim aynı sorun bende var. Sorun alt yapı ile alakalı bir durum. Alt yapı düzelene kadar düzelme şansı yok.

7. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Cmd'ye girip şu komutu çalıştırabilir misiniz?
    tracert 195.175.171.151

hoca33 2 bunu beğendi.
  8. Razor3214

Razor3214
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

34
    2.458
    3.067
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Cmd üzerinden yapılan ping testleri ile oyunlarda alınan pingler farklı olacaktır. Ben normal testte 20 ping falan alırken, TruckersMP üzerinde 60-80 arası alıyorum normal zamanda.

DaNgEr900 bunu beğendi.
  9. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Ben trace route testini hat modunu öğrenmek için soruyorum çünkü Marmara'da yaşayıp Kocaeli'deki suncuuya 20ms ping süresi ile erişiliyorsa bunun muhtemel sebebi hat modudur.

Diğer hususa gelirsek. Trace route ile oyun için ping sürenizin farklı olma sebebi farklı sunuculara olan gecikmeyi ölçüyor olmanızdan kaynaklanıyor. Örneğin Truckers MP'nin sunucusu Almanya'da olsun, muhtemelen ping süreniz 60 ila 90 ms civarı olur, prime time denilen yoğun saatlerde biraz daha artabailir. Ama atıyorum Ankara'dan İzmir'deki bir sunucuya erişmek genelde 10ms'den kısa bir sürede gerçekleşir. Eğer Trace Route testini, Turksers MP'nin sucunularının IP'lerine yaparsanız aşağı yukarı aynı ping süreleri çıktığını göreceksiniz.

hoca33 2 bunu beğendi.
  10. Razor3214

Razor3214
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

34
    2.458
    3.067
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    İkinci noktanın farkındayım. Oyun içi pingler, o oyun sunucusu ile aramızdaki fark ile alakalı.