1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Modem Değişim Tavsiyesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Razor3214 tarafından 14 Mayıs 2021 başlatılmıştır.

Hangi modemi tercih etmeliyim?

Bu anket 19 Mayıs 2021 tarihinde kapatılmış.
  1. Zyxel modemde kal

4 oy
    44,4%
  2. TP Link modeme geç

5 oy
    55,6%
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. Razor3214

Razor3214
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

34
    2.458
    3.069
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Merhabalar. Öncelikle tekrar bayramınız mübarek olsun.

Soruma geçecek olursam... Şu anda kullandığım modem, yıllar önce TTNet'in verdiği Zyxel VMG3312-B10B model bir modem. Herhangi bir sıkıntısı olmadı bana. Ancak başka şehirde kullandığım bir modem var, TP Link TD-WD9970 modeli. Ayarları öteki hesabıma göreydi ama o hesabımı kapattım. Bu modem boş duruyor. Acaba diyorum, bu modeme geçsem verim artışı olur mu?

Zaten klasik 16 mbps'e kadar saçmalığı var burada, bir tek onu alıyorum. Modem arayüzünde gördüğüm şey 14-15 mbps aldığım, indirme hızlarım da maksimum 1.5 mb/s civarında oluyor. Ping ise ETS/ATS içinde en az 60 oluyor, ama ortalaması 70-80 civarlarında. TP Link modeme geçebilir miyim (mevcut hattın ayarlarını buna geçirmem gerek) ve geçersem alacağım fayda artar mı?

Şimdiden teşekkürler.

2. saltukhancer

saltukhancer
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

119
    153
    90
    Scania
    TruckersMP Profili
    Zyxel modemin aynısını kullanıyorum. Ping çok yüksek özellikle ben ets deyken başka biri internete girince kick yiyorum tp linki kullanın derim.

furkan4650 ve Razor3214 bunu beğendi.
  3. Paarthurnax

Paarthurnax
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

27
    970
    2.187
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    İkisi arasında çok fazla bir fark yok. Tp link harici anten kullanmasından mütevellit daha uzun mesafeye sinyal gönderebilir. Diğer yandan tp link fast ethernet kullanırken zyxel gigabit ethernet kullanıyor. Bu da bit hızı ve bant genişliği nedeniyle zyxel daha yüksek performanslı olması anlamına geliyor. Eğer yine de daha iyi olacağını düşünüyorsan dene, pek bir şey kaybetmezsin. Kurulum da çok zor değil zaten.

Enes55, Razor3214, DaNgEr900 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Razor3214

Razor3214

34
    2.458
    3.069
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    TP link antensiz ama. Galiba benzer model isimlerini kullanmışlar. Resimler bana ait değil ama modemler şunlar:

Zyxel TPLink

5. Paarthurnax

Paarthurnax
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

27
    970
    2.187
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Anladım, model farklılıkları varmış. Seninki TD-WD9970V3 sanırım. Ama TP Link'in dahili anten gücü yine ağır basıyor. Dene, daha iyi performans alırsan onu kullanırsın.

Razor3214 ve DaNgEr900 bunu beğendi.
  6. asker1222

asker1222

228
    51
    105
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Razor3214 bunu beğendi.
  7. Razor3214

Razor3214

34
    2.458
    3.069
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Zaten elimde biri aktif iki tane modem var. Üçüncüyü aramayı da düşünmedim açıkçası. Fiber veya KabloTV falan gelirse, boşa para vermiş olmak istemiyorum, hele kurlar bu haldeyken.

8. balci158

balci158

24
    100
    69
    75
    TruckersMP Profili
    Tp-link td-w9970v3 kullanıyorum, wifi kapsaması biraz düşük. Eğer wifi kullanıyorsanız öyle olabiliyor. Ama kabloda bile olsa 16mbps den dolayı da kick yiyor olabilirsiniz. O sorunun çözümü qos ayarı yapmak. Ancak bilmiyorsanız bulaşmayın, ben baktım biraz kafam karıştı bıraktım :D
    Not: 16mbps'e göre 70ms güzel bir değer. Çanakkale'de oturuyorum 75/8mbps internet kullanıyorum, ets de pingim 80-90 arası bazen 110a çıkıyor.

9. Razor3214

Razor3214

34
    2.458
    3.069
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    O değerler ortalama zaten. Ağda bir tek kendimi bırakıyorum ETS falan açacaksam. Ama bazen benim de 90 civarına çıktığım oluyor. Hele Çinli oyunculara denk gelirsem zaten anlık ping fırlıyor, bakıyorum kick yemişim. O yüzden, uzun süredir adam akıllı MP girmedim.

Wifi olarak kullanıyorum, kablo çekmeye üşendim dizüstü cihaza.

QoS işini çözerim ama, üşengeçlik modeme geçmede de geldi. Sorayım öncesinde dedim, boşa kürek çekmeyeyim eğer kronik sorunluysa.

10. balci158

balci158

24
    100
    69
    75
    TruckersMP Profili
    Hocam dediğim gibi tp link tf-w9970v3 kullanıyorum, wifide iken hiçbir sorun yaşamadım. İnternetim 35mbps idi iki yan odadan alıyordum wifi ile, speedtest yaptığımda kablodan tek farkı 1-2 ms daha fazla oluyordu. Ancak türknet'ten hızı yükselttiğimde kabloda yükselirken wifiden ben tekrar 35 alabiliyordum. Ben de odama kablo çekeyim dedim. Lan kablosu fiyatları çok pahalıydı dsl kablosu aldım 50 metrelik 50 liraya, halıların altından geçire geçire odama kadar uzattım kabloyu. Eğer sizin de wifiniz uzak ise ondan atıyor olabilir. Modemlerin çalışma prensibi çok karışık. Bazen son bağlanan cihaza daha yoğun veri verirken, bazen de cihaz modemin dibinde olmasına rağmen en son bağlanan cihaza veriyor. Bence diğer modemi de deneyin, çözülmezse sizin yolunuz kablo ve QoS ayarından geçiyor gibi.

DaNgEr900 ve Razor3214 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.