1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Internet ve ping sorusu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve power10 tarafından 6 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

1. O1f1

O1f1
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Turksat'tan iyi performans alınamaz diye. bir durum yok tabii ama genel manada gecikme performansı bir çok sahada rakiplerinden geride.

Tabii ki bunun sebepleri var. İlki Turksat'ın bir omurgası yok, omurga ihtiyacını Türk Telekom ve Turkcell'den kiralayarak gideriyor keza yurtdışı çıkışlarını da.
    ISS'ler altyapılarında QoS denen bir önceliklendirme sistemi kullanırlar, mesela kurumsal müşteriler her zaman bireysel müşterilerden önceliklidir hatlarda. Turksat da bu önceliklendirme sırasında bazen geri kalabiliyor, bu da pik anlarda yurtdışı çıkışlarında yığılma yaşanmasına sebebiyet verebiliyor ki gecikme süresini arttırır.

Diğer bir neden ise; Turksat, kablo TV şebekesi üzerinden hizmet veriyor. KabloTV 80'lerin son çeyreğinden sonra kurulmaya başlanmış bir altyapı türü. O zamanlar KabloTV altyapısı internet iletişimi amacı taşımıyor sadece analog karasal TV yayınlarına bir alternatif TV hizmeti verebilmek amacı ile kuruluyordu. Ancak 2000'lere geldiğimizde dünyada KabloTV altyapısı üzerinden PSTN(sabit ses), İnternet, DVB-C (dijital kablo TV yayını) erişimi de alınabildiği için ülkemizde bu hizmetler de kablo altyapısı üzerinden verilmeye başlandı. Başta hızlar düşük olduğu için pek bir sıkıntı yaşanmadı ancak 2010'lara gelince fiber internet modası başlayınca kabloTV altyapısı bu yüksek hızlara ayak uyduramamaya başladı çünkü KabloTV altyapısı santralden binaya kadar koaksiyel kablolar vasıtasıyla çalışıyordu, koaksiyel kablolar talep edilen veriyi karşılamada güçlük çekmeye başladı. Bunun üzerine Turksat KabloTV altyapısını fiber erişim üzerinden vermek için fiber döşemeye başladı. Hala tüm sahalar fiberlenmiş değil Turksat'ta. Haliyle hala koaksiyel kablo ile santralden erişim alan sahalar var buralarda özellikle gecikme performansı düşüktür darboğaz yapabildiği için.

Şuan FTTC sistemlerle sokaklara fibetNode'lar ya da FTTB sistemle binalara rFog sistemler kuruluyor, bu sistemlerin kurulu olduğu sahalarda performans daha iyi olacaktır.

Yenilenen kablo ne renk idi?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Mayıs 2019
    hoca33 2 bunu beğendi.
  2. Hapton

Hapton
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

390
    812
    230
    Söylediğiniz bilgilerin birçoğu doğrudur ama unutmamak gerekir ki Turksat sorgulama yaptığınızda bir ev adresine hizmet verebiliyorlar ise bu hız kesinlikle 100 Mbps gibi değerler oluyor. Bazı firmalar gibi bir ev adresine 16, diğer ev adresine 35 Mbps gibi değerler vermiyor. Hep aynı değerler oluyor. Yanlışım var ise düzeltiniz. Turksat omurga sistemini şu an Türk Telekom ve Turkcell üzerinden almıyor, yetkililer bana böyle iletti. 2019 tarihi ile 23 şehir için tüm altyapıları mevcut. Zaten öneri olarak tek Kablonet firmasını önermedim. SuperOnline'da iyi bir firmadır. Bulunduğu konumda eğer Kablonet altyapısı yok ise SuperOnline geçebilir. Son olarak Türk Telekom düşünülebilir. Sonuç olarak her şey altyapı sistemine bakıyor.

hoca33 2 bunu beğendi.
  3. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Ne yazık ki bunun da garantisi yok, çünkü önceki mesajımda bahsettiğim eski, santralden koaksiyel kablo ile beslenmekte olan sahalarda yüklenme anlarında hız kaybı yaşanabiliyor tabii bu sebeple Turksat bu sahaları FTTC/B sistemlere dönüştürüyor ama yavaş çalışıyorlar.
    Öte yandan FTTC/B sahalarda fiber üzerinde ve santral tarafında olağandışı bir durum olmadıkça hız kaybı yaşanmaz, hatta Docsis 3.1 modülasyonuyla 1Gbps hız dahi alınabilir.

Hayır, Turksat'ın bir omurgası yok. Ülkemizde omurgaya sahip ISS'ler Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve TurkNet. Bunlardan büyük olanlar ve 81 ili kapsayanlar Türk Telekom ve Turkcell omurgası.
    Turksat'ın 24 ilde fiber erişim altyapısı var şuan. En son 2017'de Bolu'ya altyapı döşendi.

Turksat'ın sistemi şöyle işliyor, hadi Bolu dedik, Bolu üzerinden örnek verelim. Bolu'da Turksat Türk Telekom ya da Turkcell'den ya da her ikisinden de kapasite ve veri merkezi hizmeti kiralar. Bolu içindeki kendi fiber erişim altyapısını omurgaya bağlamak içinse Türk Telekom il müdürlüğü binasına MSAN, Swtich ve Router'larını yerleştirir, burada Türk Telekom ve Turkcell omurgalarına cihazlarını bağlarlar. Şehir içinde ise Turksat kendi fiber erişim hatlarını döşer, bunları da Türk Telekom santrallerinde barındırdığı MSAN'lara bağlar, bu santrallerde il müdürlüğündeki Router'a bağlanır.
    TV yayınları için ise eskiden çanak tarlarları kurarlardı o da il müdürlüğündeki MSAN üzerinden şebekeye verilirdi ancak artık IPoE erişim ile omurga üzerinden Turksat Gölbaşı VM'den yayınları iletiyor da olabilirler. Kabaca sistem böyle.

Turkcell daha az anahtarlamaya sahip omurgası ve yurtdışında daha düzgün yönlendirmelere sahip olduğu için genel olarak ülkemizde en iyi gecikme performansına sahip diyebiliriz. Turkcell yerine yine Turkcell omurgası kullanan Milleni.com da tercih edilebilir daha uygun fiyatlı olarak.

hoca33 2 bunu beğendi.
  4. power10

power10
    Kayıtlı Kullanıcı

33
    350
    155
    55
    Dostum TTnet Türk telekom oluyor sanırım. Önceki ortak hattımiz sınırsız 100 mbhs idi. Ping değeri 60 70 bazen 90 nadirende 120 civarı olurdu. Ege tarafinda Muglada yaşıyorum. Herhalde biraz daha yakın oluyoruz.

Benim düşünceme göre 16 mbhs sınırsız internet alsam herhalde sıkıntısız oynarım diye düşünüyorum mhmm?

5. Hapton

Hapton

390
    812
    230
    Merhabalar,

Belirttiğim gibi Mbps ile ping değerleri birbirinden farklı terimler. Olabilir tabii ki 16 Mbps ile güzel ping değerleri de alınabilir. Firmaların müşteri hizmetleri ile görüşüp bilgi almanızı öneriyorum.

tunahankaraali bunu beğendi.
  6. Razor3214

Razor3214
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

34
    2.458
    3.069
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Siyah TT kabloları yok mu, telefon hatlarında kullanılan, ondan.

7. Seyfo Dayi

Seyfo Dayi

1.255
    2.991
    200
    adam bütün forumlarda internet ile ilgili teknik konulara uçarak geliyor ben böyle iş aşkı görmedim telekoma ceo olacak adamsın :D

TheKingTR bunu beğendi.
  8. tunahankaraali

tunahankaraali
    Plaka

27
    5
    3
    65
    Scania
    TruckersMP Profili
    Dedikleriniz tamamen doğru, katılıyorum. Müşteri hizmetleri ile teker teker konuşun bence.

9. mito1172

mito1172
    Plaka

39
    1.450
    821
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    pingin hızla ilgisi yok yıllardır 16 hızım var fakat genelde 14 hızını görürüm ama sorunsuz oynuyorum oyunda en çok 100 pingi gördüm genelde 75 civarı. alt yapın ve eve gelen kablonda sorun yoksa Türk Telekom yeterli;)

Son düzenleme: 8 Mayıs 2019
  10. O1f1

O1f1

291
    147
    110
    TruckersMP Profili
    Ha normal bakırı yenilemişler. Yalnız belki bölgenizde fiber varsa hattınız VDSL2 destekli olabilir, şu adresten soegu yapabilirsiniz. www.milleni.com.tr/fiber-nerede

Evet hızın ping'e ektisi olmaz, olur da çok dolaylı yoldan olur.
    Neticede ping, gecikme demek. Gecikmeyi de bilgisayarınız ile ilgili servisin barındığı sunucu arasındaki yolu ne kadar çabuk katettiğiniz belirler.
    Mbps cinsinden belirttiğimiz hız ise aslında veri çekme kapasitemizdir.

Hız çok dolaylı yoldan pingi etkiler dedim, peki neden? İnternet bildiğiniz gibi iki tarsflı bir iletişimdir. Yani web sitesine bağlanırken dahi ilgili sunuculara bir miktar veri paketi göndeririz. Yaptığımız işe göre gönderdiğimiz veri paketi sayısı ve büyüklüğü değişir. Örneğin web sitesine girerken istek, dns sorgusu gibi paketler gönderirken, Multiplayer bir oyun oynarken örneğin ETS hızımız, direksiyon hareketlerimiz, pedallara basış oranımız gibi bir çok veriyi de göndeririz.

Bu verileri göndermek için de upload hızımızı kullanırız. Eğer upload kapasitrmizin çok büyük bir kısmını kullanacak kadar yüksek veri gönderiyorsak (mesela arkada buluta video yedeklerken ETS oynuyorsanız) ping sürelerinizin arttığını göreceksiniz çünkü hattımız artık darboğaz yapmaya başlamıştır. Veriler bir kuyruğa girdiği için gecikmeli olarak elimize ulaşır. Keza tam tersi download yönünde de mevcut.

Ancak bu bir dert değil çünkü günümüzdeki hızlar bir çok işi tatminkar şekilde yapmaya yeterli.

Bu arada 16Mbps pakete sahip olup 14Mbps alıyor olmanız da ADSL2+ modülasyonundan kaynaklı olan kayıp.

Tabii belirteyim 16Mbps paketi olup da 14-15Mbps alanların bölgesinde fiber blumuyor olabilir, hattınız VDSL2 destekli demektir, fiber paketlere geçiş yapabilirsiniz. Bölgenizde fiber olup olmadığını şu adresten sorgulayabilirsiniz.
    www.milleni.com.tr/fiber-nerede

Eğer 24Mbps'in üzerinde bir hız görüyorsanız bölgenizde fiber var demektir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Mayıs 2019
    mito1172 ve hoca33 2 bunu beğendi.