1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Çözüldü G29 Tuş Takımı Sorunu

Konusu 'Çözülmüş Sorunlar' forumundadır ve Gogo tarafından 6 Kasım 2020 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. Gogo

Gogo
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

5
    2
    35
    TruckersMP Profili
    Herkese merhaba;

Şu anda g29+shifter direksiyon seti kullanmaktayım fakat şöyle bir sorunum var.Direksiyon üzerindeki tuşlar oyun içerisindeyken bazen işlevsiz bazen de karışıyorlar. (Karışıyorlar dan kastım sinyale basıyorum far açılıyor.)
    Bu sorunun çözümünü bilen veya bir fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
    Teşekkürler.

2. Leno'X

Leno'X
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

1.421
    2.716
    200
    TruckersMP Profili
    Tuşları doğru görevlere atadığınıza emin misiniz?

3. Extreme

Extreme
    Administrator
    Plaka

1.439
    4.354
    300
    Volvo
    Herhangi bir ayar dosyası yüklediysen olabiliyor; mesela DFGT kullanan biri, G29 kullanan birinin config ayarını alıp denediğinde sendeki problemin aynısı ortaya çıkıyor.

Belgeler/ETS 2/Profiles/Profil ID konumundan controls, config ve profile belgelerini silip oyun içinden tekrar tuş ataması yapmayı deneyebilirsin.

Leno'X, UlasCaNN, nameless23 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Gogo

Gogo

5
    2
    35
    TruckersMP Profili
    Evet eminim

Sadece ets'de olmuyor lfs de'de aynı sorunu yaşıyorum.Ayrıca oyunu ve işletim sistemimimi yeni kurmuştum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Kasım 2020
  5. Extreme

Extreme
    Administrator
    Plaka

1.439
    4.354
    300
    Volvo
    Denetim Masası - Aygıt Yöneticisi - G29/Özellikler konumunu takip et, karşına test ekranı gelmiş olucak.Bu ekranda direksiyonu çevir, tuşlara bas genel olarak direksiyonu test et.Özellikle oyunda belli bir tuşa bastığında farklı tepki veren düğmeleri dene.Test sırasında sen hangi tuşa basarsan ekranda bastığın yada bastığında farklı basılan tuşun rengi değişecek...Eğer bastığın tuşlar yerine farklı tuşlar çalışıyorsa yada tuşlardan birine bastığında tepki vermiyorsa vs. sorun direksiyondadır.Yani öncelikle sorunun direksiyonda olup olmadığını anlaman gerekiyor.
    Sorun direksiyonda değilse gerisi ayar kaynaklı sorunlardır, hallolur.

hoca33 2, Leno'X ve UlasCaNN bunu beğendi.
  6. fatih.[TR]

fatih.[TR]
    Plaka

45
    12
    80
    Scania
    TruckersMP Profili
    aynı sorunu yaşayan biri olarak senin problemininde benim gibi yazılımsal değil donanımsal olduğunu düşünüyorum. G29 un kabloları direksiyon milinin içinden geçiyor ve zamanla kablo oradaki dişli sistemine şıkışarak soyuluyor yada kabloyu sıyırıyor. (bunu anlamak için ise ets 2 de hangi tuşa korna atadıysan ona basılı tutarak direksiyonu çevir direksiyon döndükçe lambalar yanacak kapanacak el freni çekecek dörtlü yakacak veya korna kesilip kesilip çalacak.) eğer elinden geliyorsa ki ben öyle yaptım g29 u n içini youtube videoları izleyerek söktüm. sıyırılmış ve 1 adet kopuk kablo tespit ettim milin içinden geçen bunları lehimledim ve şuan hiç bir problem yaşamıyorum.

hoca33 2 ve mexiumut bunu beğendi.
  7. mexiumut

mexiumut
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

25
    1.317
    4.247
    300
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Aynı problemi bende direksiyonu 180 derece sağ veya sola fark etmeksizin çevirdiğimde rastgele tuşlara basıyordu. İlk olarak prize gelen elektrikte bir sıkıntı vardır dedim prizi değiştirdim, USB Kablosunu 2.0 portundan 3.0 portuna taktım ama nafile daha sonra Google'da yabancı kaynaklara baktığımda bu sorunun yazılımsal değil donanımsal olduğundan bahsetmişlerdi. Çözüm yönteminide yine sizin söylediğiniz yöntemi söylemişlerdi. Ben kendime güvenmediğim için içini kurcalamadım, direk Türkiye'nin Logitech disribtörlüğünü yapan Penta Bilişim firmasına götürdüm. Eğer konu sahibi'de bahsettiğimiz probleme yakın bir sorun yaşıyorsa ve garantisi devam ediyorsa bi' servise uğramasını tavsiye ederim.

Zamanında baktığım kaynaklarıda bırakayım belki ileride başka bir arkadaşımızın başına gelir.

https://en.ifixit.com/Answers/View/394968/g29+auto+presses+random+buttons
    https://www.reddit.com/r/simracing/comments/4ralq5/g920_issues_steering_while_holding_button_1/

hoca33 2 bunu beğendi.
  8. Gogo

Gogo

5
    2
    35
    TruckersMP Profili
    Çok teşekkür ederim garantisi bitti cihazın diğer arkadaş'ın dediği gibi bi kontrol ediceğim :)

Size de teşekkürler kontol edicem yanlış yanıtlamışım :)

mexiumut ve hoca33 2 bunu beğendi.
  9. Gogo

Gogo

5
    2
    35
    TruckersMP Profili
    Bu programı nasıl bulabilirim acaba direksiyonun içini açtım probleme rastlamadım sadece tuş takımının takılı olduğu kabloyu biraz rahatlattım test edıceğim

10. mexiumut

mexiumut
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

25
    1.317
    4.247
    300
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Windows Ayarları > Cihazlar > Sağ tarafta Cihazlar ve Yazıcılar > G29 Racing Wheel > Sağ tık > Oyun Kumandası Ayarları > Özellikler > Sına

hoca33 2 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.