1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Rehber ETS2 - Akıllı Otomatik Şanzıman Özelliği

Konusu 'Rehberler / Kılavuzlar' forumundadır ve Kaptan61 tarafından 15 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Kaptan61

Kaptan61
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

27
    9
    4
    75
    Scania
    TruckersMP Profili
    Öncelikle bu özellik basit otomatik ve gerçek otomatik vites kullananlar için geçerlidir. Sıralı vites kullananların bu özelliğe ihtiyaçları olacağını sanmıyorum. Ben oyunu bir süre oynadıktan sonra otomatik vitesin kötü yanlarından şikâyetçi olmaya başlamıştım. Yokuşta giderken birden vites atması ve aracın ciddi derecede yavaşlaması, durduktan sonra hızlı kalkamaması, aracın vitesi devrini almadan atması vb. Bu sorunları gidermek için sıralı vitesi kullanmayı denedim fakat klavyede oynadığım için 12 vites ile cebelleşmeye üşendim doğrusu. Sonrasında bu özelliği açtım ve farkını görebilmek için birkaç sefer test ettim. Elbette ki bu özelliğin hem artı yönleri hem de eksi yönleri var fakat bence artı yönleri daha ağır basıyor. Artı ve eksi yönlerini şöyle sıralayabiliriz:

● Artı Yönleri:Öncelikle adından da anlaşılacağı gibi “akıllı” bir özellik. Yani araç bizim nerde yüksek motor devrine ihtiyaç duyduğumuzu anlıyor ve ona göre vites atıyor. Normal otomatik viteste araç tam devrini alıp vites atmadığı için araç çabuk hızlanmıyor. Hatta aracın vitesi çifter çifter attığını bile görürsünüz. Bundan dolayı normal otomatik viteste yokuşta durduktan sonra araç tıkanacaktır ve özellikle şehir içinde giderken araç gereksiz vites değişimleri yapacaktır. Ama bu özellik sayesinde araç vitesi çifter çifter değil de teker teker atmaya başlıyor ve vitesi tam devrini aldıktan sonra atıyor. Bu da elbette ki kalkışımızı olumlu yönde etkiliyor. Bir rampada durduktan sonra kalkarken araç gereksiz vites değişimi yapmayacağı için kalkışımız hızlanıyor. Dur-kalk ların yapıldığı yerlerde daha çabuk hızlanmanızı sağlıyor. Bu da özellikle konvoylarda fazla dur-kalk yaptığımız için işimize yarayacaktır. Özellikle bu özelliği ağır yük taşıyan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

● Eksi Yönleri:İlk olarak en önemli olumsuz özelliği yakıt tüketimini arttırmasıdır. Normal otomatik viteste harcanan yakıta göre ortalama %50 daha fazla yakıt harcamaktadır. Ama bence bu konvoylarda pek sorun yaratmayacaktır. İlk çıkarken ful doldurulan bir depo mola verilecek bir benzin istasyonuna kadar idare edecektir. Ayrıca gerçekçi yakıt tüketimi özelliğini kapatarak aşırı yakıt kullanımını engelleyebilirsiniz.

Ben şu anda bu özelliği kullanıyorum ve gayet de memnunum. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Konu alıntıdır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2015
    Induced ve Ahmet Selman bunu beğendi.
  2. KamyoncuTıpçı

KamyoncuTıpçı
    Plaka

28
    50
    33
    80
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Bu özelliği ben de kullanıyorum. Sadece klavye ile oynayarak yaklaşık 250.000 km yaptım :). Önceden basit otomatik ile oynardım. Şehir içinde dur kalklarda gecikiyor otomatik şanzıman. Onun için önceden el freni çekikken gaz veriyordum. Gaza basılı iken sarı ışığı gördüğüm anda el frenini indirip kalkış yapıyordum.

3. BulleTradek

BulleTradek
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

905
    196
    180
    Scania
    TruckersMP Profili
    ben klavyede crack de oyarkene 500.000 bin km yapmışımdır (tahminim) akıllı şanzıman ile

4. Kaptan61

Kaptan61
    Plaka

27
    9
    4
    75
    Scania
    TruckersMP Profili
    Otomatik vites kullananlar için akıllı otomatik seçeneği kalkış ve hızlanması başarılı.