1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Rehber ETS & ATS Kendi Radyonu Yapma

Konusu 'Rehberler / Eklentiler' forumundadır ve iArknn tarafından 15 Nisan 2020 başlatılmıştır.

1. iArknn

iArknn
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

643
    735
    210
    Scania
    TruckersMP Profili
    Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz forumda Türk Radyo Modları vs. var ama kendi radyonuzu nasıl oluşturabileceğinize dair bir makale yok. En azından ben bulamadım. Kimi zaman bu radyolar istediğimiz gibi olmuyor. Kimi zamanda Güncel olmuyor. Bu yüzden size kendi radyonuzu nasıl yapabileceğinizi anlatmak istedim. Hemen konumuza dönelim.

Öncelikle bunun için iki yol var.
    1. Hazır Site kullanmak
    2. Kendi dosyanızı oluşturmak.
    //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

1.HAZIR SİTE KULLANMA

• Öncelikle RadioTrucker sitesine ücretsiz bir şekilde üye oluyoruz.
    • Profil kısmına gelip, listelerim menüsüne tıklayın.
    • Açılan sayfadan Yeni Liste Oluşturun butonuna tıklayın.
    • Burada sizden Listeniz için bir isim isteyecektir.
    • Herhangi bir isim verin ve Liste oluştur butonuna tıklayın.
    • Oluşturulan listemize tıklıyoruz.
      • Tabi ki boş bir sayfa karşılayacak bizi.
    • Sağ Taraftan Daha Fazla Radyo Ekle butonuna tıklıyoruz
    • Açılan sayfadan radyo kanallarını Ülkeye & Türe göre filtreleyebilirsiniz.
      • Ben şimdilik Türkiye radyolarını seçip devam ediyorum.
    • Filtremizi yaptıktan sonra karşımıza radyoların bulunduğu liste çıkacak
      • (Türkçe yayın yapan radyoların MÜ-YAP nedeni ile sitede dinlenme özelliği kapanmıştır)
    • İstediğimiz radyoyu yanındaki Listeye Ekle butonu ile listemize ekliyoruz.
      • Burada size hangi listeye eklemek istediğinizi sorabilir
      • İstediğiniz bütün radyo kanallarını listenize eklediğinizi farzediyorum.
    • Ekleme işlemi bittikten sonra Profilim/Listelerim kısmına geliyoruz.
    • Oluşturduğumuz listeye tıklıyoruz.
    • Sol alttaki Oyuna Aktar butonuna tıklayıp oyunumuzu seçiyoruz.
      • Site listemizi zip olarak indirecektir.
    • İndirilen dosyamızı zip'ten çıkartıp gerekli klasöre atıyoruz.
      • ETS için Belgelerim\Euro Truck Simulator 2
      • ATS için Belgelerim\American Truck Simulator
      • Dikkat edelim arkadaşlar dosyamızı mod klasörüne değil, direkt olarak oyunun belgelerimde bulunan kök klasörüne atıyoruz.
      • Değişim onayı isterse kopyala ve değiştir butonuna tıklayın.
    • İşlemler bu kadar daha sonra oyuna girip radyolarımızı dilediğimizce dinleyebiliriz.

2.KENDİ DOSYANI OLUŞTURMA

Şimdi gelelim buraya. Arkadaşlar burada kendi radyo dosyamızı oluşturacağız. Ben NotePad++ kullanıyorum. Kullanmayanlara tavsiye ederim. Siz farklı bir metin editörü kullanabilirsiniz tabi.

• Öncelikle metin editöründen boş bir dosya açıp ismini live_streams yapıyoruz ve uzantısını .sii olarak kaydediyoruz.
      • Oluşturduğumuz dosya şu şekilde olacak "live_streams.sii"
    • Daha sonra dosyamızın ilk satırına şu kodu ekleyelim;
    Kod:
    SiiNunit
    {
    #
    # Bu kısımlara ( başında # işareti olan) radyonuzu medyada paylaşacaksanız eğer açıklama yazabilirsiniz.
    # ("#") sayısını arttırabilirsiniz
    #
    #

live_stream_def : _radyo.ismi veya .radyo_ismi {

stream_data: toplam radyo kanalı sayısı
    stream_data[radyo numarası]: "radyo yayını url adresi|radyo ismi|Radyo Türü|Dil Örn* TR|Bitrate Hızı Örn* 128|0"

}
    }

• Şimdi eklemek istediğimiz radyoların canlı yayın adreslerini bulmalıyız.
      • burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Her radyo kanalının canlı yayın url adresini almamız mümkün olmayabilir. Bu tamamen yayıncı kuruluşun iznine bağlıdır.
      • İstediğimiz radyo kanalının Stream URL'sini almak için bir çok yöntem var. Bu yöntemleri kendiniz google'dan bulabilirsiniz.
        • Burada paylaşırsam konu çok uzayacak.
    • Aradığımız tüm radyo kanallarının Stream URL adreslerini bulduğunuzu varsayalım.
    • Radyoları dosyamıza şu şekilde ekliyoruz;

Kod:
    stream_data[0]: "radyo-url-adresi.com/url-uzantisi|Kanal Adı|Kanal Türü|Yayın Dil Kodu|Bitrate Hızı|0"
    stream_data[1]: "radyo-url-adresi.com/url-uzantisi|Kanal Adı|Kanal Türü|Yayın Dil Kodu|Bitrate Hızı|0"
    stream_data[2]: "radyo-url-adresi.com/url-uzantisi|Kanal Adı|Kanal Türü|Yayın Dil Kodu|Bitrate Hızı|0"

Örnek:

stream_data[0]: "damar-radyo.com/123|Radyo Damar|Arabesk-Slow|TR|128|0"
    stream_data[1]: "türkü-radyo.com/123|Türkü Radyo|Türkü|TR|64|0"
    • Tüm radyo kanallarını ekleme işini bitirdikten sonra dosyamızı kaydediyoruz.
    • Kaydedilen dosyamızı gereken klasöre atıyoruz;
      • ETS için Belgelerim\Euro Truck Simulator 2
      • ATS için Belgelerim\American Truck Simulator
      • Dikkat edelim arkadaşlar dosyamızı mod klasörüne değil, direkt olarak oyunun belgelerimde bulunan kök klasörüne atıyoruz.
      • Değişim onayı isterse kopyala ve değiştir butonuna tıklayın.
    • İşlemler bu kadar arkadaşlar oyuna girip radyolarınızı dinleyebilirsiniz.
    /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Not 1: Ben kod ile falan uğraşamam diyen arkadaşlar hazır boş live_streams.sii dosyasını linkten indirip istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Live_Streams.Sii Dosyasını İndir : ShareMods

Not 2: Bitrate Hızını bilmiyorsanız herhangi bir değer yazabilirsiniz.

Not 3: Konu tamamen bana aittir. İzinsiz kopyalayıp paylaşmak yasaktır.

2. EuropeanDriver

EuropeanDriver
    Plaka

510
    228
    180
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Bu arada bir sorum olacaktı da diyelim gta 5'teki bütün radyo istasyonlarını ets 2'ye ve ats'ye ekleyeceğim örn. nasıl yapacağım?

3. iArknn

iArknn
    Plaka

643
    735
    210
    Scania
    TruckersMP Profili
    Benim bildiğim kadarı ile GTA V'te bulunan radyo kanalları bant yayın. Canlı olsaydı eğer oyun dosyalarından Stream URL adreslerini bulup aynı yöntemle yapabilirdin.

Oyuncu Adam bunu beğendi.