1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Eğitim Sistemi Hakkında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Uorku tarafından 7 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Türkiye'De Hangi Eğtim Sistemi Kullanılmalı

1. Türkiye'nin kendi eğitim sistemi

2. BENCE FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ

3. Kararsızım :/

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
  1. Uorku

Uorku
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

17
    310
    157
    160
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    Arkadaşlar Bildiğiniz gibi eğitim sistemi çok kötü herşey sınav LGS 2020 çok zor gireceklere başarılar sizce Finlandiya Eğitim Sistemi Kullanılsa nasıl olur ve sizce kullanılmalı mı anket yaptım anketi oylarsanız sevinirim not:Finlandiya Eğitim Sisteminin nasıl olduğunu Bilmeyen Arkadaşlarımız https://www.youtube.com/watch?v=t4zkFPEBobE&t=20s ve https://www.youtube.com/watch?v=lsxbTdSQDso&t=170s bu videoları izleyebilirler.Şimdiden herkese iyi sohbetler çayınızı yudumlamayı unutmayın! :cay:

UlasCaNN, hackvita ve Ozan Ceylan bunu beğendi.
  2. POVAC

POVAC
    Plaka

32
    126
    95
    105
    Scania
    TruckersMP Profili
    Anketteki eğitim sistemleri hakkında hiçbiri hakkında fikrim yok.Türkiyede farklı eğitim sistemi alabileceğin yer varsa hiç düşünme.

3. hackvita

hackvita
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

31
    850
    3.010
    250
    Scania
    TruckersMP Profili
    Olayı basite indirgeyelim bizim eğitim sistemimiz ezbere ve bilgiye dayalı. Finlerde tam tersine bilgiyi araştırarak öğrenme disiplini aşılıyor çocuklara. İlkokuldan itibaren kısa ders süreleri uzun teneffüsler, eğitici oyunlarla çocukların merak duygusunu, hayal dünyasını ve sosyal iletişim becerilerini gelistiriyorlar. Kısacası onlar topluma katılacak birey yetiştirmeyi hedefliyor. Bizse insanları çok seçmeli bir dizi sınava hazırlıyoruz doktor olsun yada ilk yirmi bine girsin bir bölüme gitsin diye işte aradaki uçurumun asıl sebebi bu. Tabi Finlandiya nın demografik yapısı ile bizimki kıyaslanamaz onların işi bizden kolay.

Edit: Bu konuyu açtığın için ayrıca teşekkür ederim forumdaş.

4. THEAKS81

THEAKS81
    Plaka

25
    312
    346
    220
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Eğitim sitemi ezbere dayalı olduğundan çoğu arkadaşımız üniversitede patlıyor ...

Ozan Ceylan, hackvita ve xuey-s bunu beğendi.
  5. Uorku

Uorku
    Plaka

17
    310
    157
    160
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    rica ederim haklısın ayrıca ben sabahın köründe okula gidiyorum bizden sonra çünkü misafir okulun dersi oluyor normalde tam gün ama 2. döneme kadar yarım gün normalde tam gün ve teneffüslerimiz aşşırı kısa! birkaç ders teneffüsleri 10DK diğer teneffüsler 5DK resmen kantine iniyorsun hemencecik zil çalıyor 07:15 te dersler başlıyor 12:30 da bitiyor bu yarım gün tam günde ise 08:40 ta ders başlıyor 14:40'ta veya 50 geçe felan bitiyor bide bizde destekleme kursları var yarım günde bu kurslar haftasonu tam günde iste okul bitince millet sınıflara dağılıyor hangi sınıfta ise kursları öyle yani şimdi dini konuya girmek istemiyorum ama ben ezan okunurken kalkıyorum ve zamanın yarısı önce namaz sonra kahvaltı toplam olarak yarım günde 06:35 geçe felan kalkıyorum tam günde ise 07:40 ta kalkıyorum liseliler gitmesi için ara tatilden önce imza topladılar annem bile imza attı yani şuan 7. sınıfım ve 1 yıl geç başladım yazım biraz uzun sürdü okumaktan üşenenler olabilir bu kadar. THE END

Ozan Ceylan bunu beğendi.
  6. emre kaya

emre kaya
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

27
    305
    95
    85
    Scania
    TruckersMP Profili
    Şu anda gençler doktor olmazsa aç kalacak gibi gösteriliyor okullarda ama siz hayallerinizin peşinden gidin size dayatilanlara kulak asmayın ben arabaları çok sevdiğimden hayalimdeki mesleği yapıyorum abimi ecufast ve tuning işyeri var ben orda çırak gibi çalışıyordum kendimi geliştirince işler değişti abimle ortak çalışıyorum ve benim okul arkadaşlarım üni sınavı için saç dökerken benim sevdiğim mutlu olduğum isim altımda arabam hayatıma bakıyorum belki benim önüm bu meslekte açıktı ama hiç birseyi imkansız görmeyin çırak olmaktan gocunmayın sonuçta bir işi öğreniyorsunuz yani hayallerinizdeki işi yapmak için elinizden geleni yapın hiç birşey imkansız değildir ülkenin sistemine dayatmalarına boyun eymek zorunda degilsiniz.

UlasCaNN ve Ozan Ceylan bunu beğendi.
  7. makinistfanlari

makinistfanlari
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

712
    312
    175
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    Asıl sorun müfredat veya dersler filan değil, asıl sorun nüfus. Adamların Ankara kadar nüfusu var ve haliyle bakmaları gereken insan sayısı bizdekinden çok daha düşük. Devlet hizmetleri herkese erişebiliyor çünkü buradaki gibi yığılma olayı yok, burada en basit örnek devlet hastanesinden randevu alıyorsun 1 ay sonraya gün veriyorlar ama hastasın, mecbur özel aciline gidiyorsun...

Neyse gelelim eğitim kısmına, insanımız herkesin mühendis, doktor, avukat vs. olmaması gerektiğini bir türlü öğrenemedi. Adamın matematiğe fene edebiyata ilgisi yok, üniversite sınavında 1 milyonuncu oluyor gidiyor kıytırık bi özel bir üniversitede okuyor ve (çok klişe olacak ama) McDonald's ta kasiyer oluyor. En azından şu an lise mezunları kasiyer, ama 5-10 sene sonra yani arkadan gelen üniversite mezunu dalgası gelince demin anlattığım olay gerçek olacak, Kasiyer Mühendisler! Bu ülkeye çiftçi de, işçi de, şoför de, bilmemne de lazım küçümsediğim de yok ayrıca, emek kutsaldır. Bu meslekler olmadan ülkemizin çarkları dönmez ekonomi dibi görür. Bir gün bu meslekleri kendi başlarına gerçekleştirebilecek makineler yapabiliriz, o zaman demin saydığım meslekleri yapan kişiler mühendis, doktor vs. olabilir. Ama sorun bakalım şu an ülke çapında öyle bir değişim yapabilecek kapasitemiz var mı?

Nüfusun şehirler arasında orantısız olmasının da başlıca sebebi bu. Adamın biri çiftçi, kazandığı parayı yeterli görmüyor tarlayı hayvanları satıyor ve bunların milyonlarcası İstanbula Ankaraya İzmire geliyor (1980'lerden beri) gecekondu semtlerini oluşturuyor. Yıllar geçtikçe hem elindeki paradan da oluyor (veya yerinde sayıyor) hem de ülke ekonomisine ve yine kendilerine zarar veriyorlar...

Kısacası Finlandiya eğitim sisteminin ülkemizde kullanılabilmesi imkansızdır!

8. Ozan Ceylan

Ozan Ceylan
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

1.325
    7.768
    255
    Adresi paylaş bir ara da çayını içmeye gelelim :D Hem forumda arabası olan bir sürü abilerimiz var wotmp ailesi olarak birbirimize destek çıkmış oluruz(tabi benim fikrim)

emre kaya ve UlasCaNN bunu beğendi.
  9. Uorku

Uorku
    Plaka

17
    310
    157
    160
    Mercedes
    TruckersMP Profili
    haklısın makinistfanları derneğimize katılırsan seviniriz

10. Razor3214

Razor3214
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

34
    2.456
    3.065
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Finlandiya bize hemen olmaz, o yüzden birkaç kuşağı feda ederek yeni bir eğitim sistemi gelmeli.