1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Rehber Dorse Yapımı Resimli Anlatım

Konusu 'Rehberler / Kılavuzlar' forumundadır ve HelmeS tarafından 26 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. HelmeS

HelmeS
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi

587
    666
    250
    Scania
    TruckersMP Profili

Oyunseverlerin en sevdiği oyunlar arasında bulunan Euro Truck Simulator 2 oyunu gün geçtikçe daha fazla oynanıyor. Oyunun bu kadar popüler olmasından dolayı yapımcıları tarafından ve oyun geliştiricileri tarafından durmadan yeni özellikler ekleniyor. Bizde bu yazımızda Euro Truck Simulator 2 oyunu için Dorse Skini yapımını anlatacağız. Yani oyundaki firmalardan istediğinize kendi tasarladığınız dorse tasarımını ekleyebileceksiniz. Örneğin; oyundaki “transinet” adlı şirkete dorse yaptınız. Bu dorsenin dışına ister kendi logonuzu veya yazınızı yazarak kaydedip bu şirketin görevini aldığınız dorse sizin tasarımınız olacak. Şimdi sizde kendi dorse skininizi yapmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayanız;

1. İlk olarak şu resmi bilgisayarınıza kayıt edin.bu resimde gördüğünüz uzun dikdörtgen olan yer dorsenin yan tarafları buralara yazılarımızı, logolarımızı ekleyeceğiz. Kare olan yer ise dorsenin arka tarafı.

Buraya Tıklayarak resmi bilgisayarınıza kaydedin.

2. Şimdi bu indirdiğimiz resmi photoshop, photoscape, paint, paint.net gibi resim düzenleme programlarında düzenleyiniz. Örnek olarak benim yaptığım basit bir şey. Sizde resmi düzenlediğiniz programda resmi; jpeg, png, bmp uzantılarından birisi olarak kayıt edin.

Örnek Tasarım;

3. Daha sonra bu kaydettiğim resimi DXTBmp adlı programa aktarıyoruz.

program linki:

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Graphic-Editors/DXTBmp.shtml burdan veya googledan kendiniz aratıp indirebilirsiniz.

Masaüstüne hazırladığımız resimi DXTBmp programın içine sürükliyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra Şu menülerden kaydediyoruz.

File –> Save As –> DDS Texture diyoruz ve şu şekilde kayıt ediyoruz.

NOT : Dosyaadını .dds olarak kayıt ediyoruz ama adını oyunda yer alan şirketler adına kayıt ediyoruz.şunlar oyundaki firma isimleri;

bcp.dds
    empty.dds
    euroacres.dds
    eurogoodies.dds
    fcp.dds
    itcc.dds
    lkwlog.dds
    nbfc.dds
    posped.dds
    stokes.dds
    tradeaux.dds
    trameri.dds
    transinet.dds
    wgcc.dds

bu isimlerde kayıt ediyoruz.

NOT 2 : Kayıt türü mutlaka DDS DXT5 olmalı

4. Ben transinet.dds olarak masaüstüne kayıt ettim.

Şimdi masaüstüne vehicle diye klasör açıyoruz onun içinede trailer_eu adlı bir klasör açıyoruz onunda içine company diye bir klasör açıyorz ve masaüstüne kayıt ettiğimiztransinet.dds dosyasını en son açtığımız company klasörüne atıyoruz.

5. Gelelim yaptığımız işlemleri oyunumuza entegre etmeye.Masaüstüne oluşturduğumuz vehicle klasörüne sağ tıklayıp ‘Arşive Ekle’ ya da ‘Add to Archive’ diyerek şu işlemleri yapıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gerekenler:

dosyanın ismini mutlaka modismi(buraya istediğiniz ismi yazabilirsiniz ama .scsyi unutmayın).scs olarak Arşiv biçimi ZIP, Sıkılştırma Yöntemi ise Depola olarak kayıt ediyoruz.Eğer kaydettiğimiz dosyanın sonunda .zip diye olusursa onu yeniden adlandırarak .zip olan kısmı silip sadece modismi.scs kalsın.

6.Belgelerime giriyoruz ordan Euro Truck Similator 2 klasörüne onun içindede mod klasörüne girip masaüstüne oluşturduğumuz .scs mod dosyasını atıyoruz.Ve oyuna girip hangi firmaya attıysak orada dorseye yaptığımız skini görebilirsiniz.

Herhangi bir sorun olursa yorum olarak bildirdiğiniz takdirde yardımcı olmaya çalışırız. İyi oyunlar..

Örnek olarak yapılmış bir dorse resmi;

Kaynak : Bu bilgiler herayak sitesinden alınmıştır.

2. UlasCaNN

UlasCaNN
    Plaka

24
    1.347
    1.786
    250
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Anlatım güzel olmuş eline sağlık.

HasanK bunu beğendi.
  3. MBVBaba

MBVBaba
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi
    Plaka

25
    187
    54
    85
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Tebrikler güzel konu

HasanK bunu beğendi.
  4. TUNANKA

TUNANKA
    Plaka

616
    2.143
    300
    Scania
    TruckersMP Profili
    Açıkcası ben bu rehberden "CTRL+C" & "CTRL+V" Komutu nasıl yapılır onu öğrendim.

Son düzenleme: 21 Ocak 2018
    Extreme ve KAAN45 bunu beğendi.
  5. HelmeS

HelmeS

587
    666
    250
    Scania
    TruckersMP Profili
    Zaten kaynağı en altta belirttim ve kendi emeğimin geçtiği konusuyla bir yazıda bulunmadım. İyi Forumlar :)

EvilDevile bunu beğendi.
  6. Pegasus

Pegasus

26
    1
    0
    50
    DAF
    TruckersMP Profili
    Süpersiniz.Sizin Sayenizde Dorseyide Ögrendim Peki Araç Yani Tır Skin Nasıl Yapılır Acaba???:elinesaglik::steerme::longhaul::ets2mptr:

7. caspermpblue

caspermpblue
    Plaka

26
    3
    1
    65
    Scania
    TruckersMP Profili
    ben burdakileri ettim sp de gözüküyor mod mp acınca mod yerinde gözükmüyor save hatası veriyor gene eski halini alıyor neden ?

8. SScrack

SScrack
    Özel Üye Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

32
    1.862
    4.104
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Aşağıdaki linte yer alan modlar dışındaki, dorse tipleri ve tırların hiçbiri MP'da çalışmamaktadır. Bu modlar SP için tasarlanmıştır.

Son düzenleme: 17 Mart 2017
  9. caspermpblue

caspermpblue
    Plaka

26
    3
    1
    65
    Scania
    TruckersMP Profili
    teşekkürler