1. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Avrasya Tüneli’nde Telefonlar Nasıl Çekiyor?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve werty tarafından 17 Ekim 2019 başlatılmıştır.

 1. werty

  werty
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  464
  192
  325
  [​IMG]

  Avrasya Tüneli’nde telefon çekme konusu, daha projenin yapım aşamasında oldukça konuşulan bir konu olmuştur. Turkcell bu konuda yaptığı “hareketli anten teknolojisi” ile Avrasya Tüneli projesinde çalışanların mobil iletişimini sağlamış hatta bunu Instagram canlı yayını ile bizlerle de paylaşmıştı.

  Peki nasıl oluyor da yerin 106 metre altında mobil iletişim sağlanabiliyor? Bu noktada hareketli anten teknolojisine bakmak gerekiyor. Hareketli anten teknolojisi, Turkcell bünyesinde çalışan bir mühendis olan Mehmet Yalkın tarafından geliştirilen bir teknoloji.

  Bu teknoloji kapsamında, 130 metre uzunluğundaki tünel kazma makinesi üzerine hareketli antenler yerleştirilmiş bulunuyor. Hareketli antenler fiber optik kablolar aracılığıyla haberleşme ünitesine bağlanarak, yer altında mobil iletişimi sağlıyor.
   
  alimali bunu beğendi.

 2. O1f1

  O1f1
  Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

  278
  120
  290
  TruckersMP Profili
  Yalnız sanırım burada inşaat halinde iken TBM'de çalışan personellerin iletişiminin nasıl sağlandığı belirrtilmiş. Tüneli hiç kullanmadığım için bilmiyorum ancak şebeke varsa, mikro tip istasyonlardan bolca yerleştirerek hizmet veriliyordur. Transmisyon zaten kolay, illaki fiber geliyordur tünele.
   
  Seyfo Dayi ve serkant bunu beğendi.