1. Merhaba Ziyaretçi,
    Ramazan ayı boyunca düzenlediğimiz konvoylara katılmak istemez misin? Ayrıntılar İçin Tıkla!
  2. Merhaba Ziyaretçi !
    World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
  3. Merhaba Ziyaretçi,
    discord.wotmp.com adresinden discord sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Genel Ehliyet geçişi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ZielRaad tarafından 30 Haziran 2020 başlatılmıştır.

1. ZielRaad

ZielRaad
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 ve ATS Sahibi
    Plaka

38
    33
    85
    Volvo
    TruckersMP Profili
    A1 ehliyet sahibi birisi A2 ehliyete geçmek için ne kadar bir para ödemelidir, yeniden ders alması gereklimidir?

2. Paarthurnax

Paarthurnax
    Plaka

27
    970
    2.187
    220
    Scania
    TruckersMP Profili
    Kurs alman gerekiyor, sonuçta A1 için aldığın kurs A2 yi kapsasaydı tekrar ehliyet almana gerek kalmazdı.

Ücret olarak 900 tl kurs + 250 tl harç + 250 tl civarı da kart ve polis vakfı ücreti alıyorlar bildiğim kadarıyla.

DaNgEr900, hoca33 2, UlasCaNN ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. MertOguz

MertOguz
    Kayıtlı Kullanıcı ETS2 Sahibi

1.007
    675
    230
    TruckersMP Profili
    Bildiğim kadarıyla, ehliyet seviyeleri arasındaki geçişlerde tıpkı yeni ehliyet alıyormuş gibi devlete harç ödemek zorunlu. 2020 yılı itibariyle A2 motosiklet ehliyeti harcı 486,30₺.

Ayrıca ehliyetle alakalı işlemleri yapmaya sürücü kursları yetkili olduğu için, bir sürücü kursuna başvurmak, oraya da ödeme yapmak gerekiyor. Kurstan kursa göre değişmekle beraber uygulamalı eğitim verebiliyorlar. Normalde eğitim vermeleri zorunlu diye biliyorum. Fakat kurnaz kurs işletmecileri, zaten vermesi gereken uygulamalı dersi bir lütuf olarak görüp fazladan kurs ücreti yansıtmak isteyebiliyorlar. Ya da o an kursta herhangi bir motosiklet bulunmuyorsa eğitim veremeyeceklerini söyleyebilirler. Şahsî olarak tavsiyem, bu gibi kurslardan mümkün olduğunca uzak durun. Sıradan bir kurs bu işlemler için günümüz itibariyle yaklaşık olarak 800-900₺ talep edebilir.

Tüm bunlara ek olarak, uygulamalı sınava (direksiyon sınavı) girmeden önce, her zamanki gibi, sınav ücreti ödenmesi gerekiyor. Eğer başarısız olunursa, her sınav başına tekrar ödeme yapılmak zorunda. Bunun harcı da 120₺ olması lâzım.

Bu fiyatlar zaman zaman değişiklik gösterebilir. İnternetten ve bulunduğunuz çevreden detaylıca araştırma yapsanız iyi olur. Bazı sürücü kurslarının müşteriden talep ettiği 'hizmet bedelleri' bu fiyatlara dâhil değildir.

hoca33 2, UlasCaNN ve ZielRaad bunu beğendi.
  4. alikvp

alikvp
    Plaka

34
    701
    282
    220
    DAF
    TruckersMP Profili
    dostum arac ehliyetin yani B sinifi ehliyetin varsa motor icin ehliyet alacaksan sinav kurs yok direk motor da ders e basliyorsun a1 den a2 ye niye gecersin onu anlamadim duz A sinifi al 1000cc ye kadar kullanirsin tabi tercih sana kalmis gecis yapacaksan fiyat ta pek fazla bir fazlalik gormuyorum

ZielRaad bunu beğendi.
  5. ZielRaad

ZielRaad
    Plaka

38
    33
    85
    Volvo
    TruckersMP Profili
    Bilgi için teşekkürler. :cay2:

Son düzenleme: 1 Temmuz 2020