1. Merhaba Ziyaretçi !
  World Of Trucks Multiplayer Türkiye sitesine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.
 2. Merhaba Ziyaretçi,
  ts3.wotmp.com adresinden teamspeak sunucumuza giriş yapabilirsiniz.
 3. Merhaba Ziyaretçi,
  Steam grubumuza katılıp, yapılan etkinliklerden ilk haberdar olma şansını yakala!

Duyuru Oyun Kuralları | In-game rules [TR] (14.01.2017)

Konusu 'Duyurular / Haberler' forumundadır ve Semihcan tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. Greybeard

  Greybeard
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör
  Plaka

  1.143
  1.794
  435
  Volvo
  [​IMG]

  Resmi Kurallar
  Son güncelleme: 14 Ocak 2017


  Temel Kurallar

  TruckersMP'de oynarken, oyuncular ilgili ülkenin trafik kurallarına uymak zorundadır.

  Korna Spamı
  Bilerek veya uzun süreli olarak kornaya basıp rahatsız etme.

  Kullanıcı Adı/Tag
  Küfür, hakaret, herhangi bir metin bulundurmayan, yönetim üyelerinin ismiyle benzeşen, emniyet örgütleri veya yaşayan/rahmetli olmuş herhangi bir siyasinin adını içeren veya uygun olmayan kullanıcı adları ve kullanıcı adlarınızın başına ya da sonuna "Forum Mod", "TS3 Admin" gibi resmi olarak TruckersMP Ekip Üyesi veya benzeri olduğunuzu ima eden etiketleri eklemek yasaktır.

  Uygunsuz Plaka/İç Plakalar
  Araç plakanızda ve camda bulunan plakada uygunsuz içerik bulunması. Bunlar küfür, kişiyi hedef alan bir yazı vb. şeylerdir.

  Admin Gibi Davranmak
  Admin veya polis gibi davranmak yasaktır. Bu kural; kullanıcı adları, kullanıcı etiketleri, boya paketleri, uyarı ışıkları gibi aksesuarları da içermektedir.

  Yarış Yapmak
  Herhangi bir şekilde yarış yapmak veya benzeri durumlar. Arizona Yarış Pisti bölgesinde yapılan yarışlar bu kurala dahil değildir.

  Yanlış Yol
  Yolun ters yönünde ilerlemek veya benzeri durumlar.

  Uygunsuz Sollama - GÜNCELLENDİ
  Aşırı düşük FPS'nin olduğu alanlarda veya yoğun trafiğin olduğu Europoort gibi yerlerde araç sollamaya çalışmak ve benzeri durumlar. Buna ayrıca aşırı trafik olan her yön yolda herhangi 1 şeritte sollama yapmak da dahildir.

  Küfür
  Irka, dine karşı söylem, küfür veya uygunsuz kelime kullanmak vb. benzer durumlar.

  Kullanıcılara Hakaret Etmek
  Diğer kullanıcılara karşı küfür veya uygunsuz kelime kullanmak vb. durumlar.

  Yöneticilere Hakaret Etmek
  Yöneticilere karşı küfür veya uygunsuz kelime kullanmak vb. durumlar. Bunlar TeamSpeak, Youtube, Facebook, oyun içi vb. yerlerde olabilir. Ağır ceza almanıza sebep olur.

  Sohbet (Chat) Kısmını Gereksiz Kullanmak
  Kalabalık bir alanda aynı mesajı 1 dakika içinde 3+ kez kullanmak. Konvoy yönlendirme amacıyla yazılmış mesajlar bu kuraldan muaftır.

  Sıkıştırma
  Amaç gözeterek bir şekilde diğer oyunculara çarpmak, diğer oyuncuların tırlarına zorla zarar vermeye niyetlenmek veya benzeri durumlar.

  Engelleme
  Diğer oyuncuların güzergahını kapatmak, otoyol veya diğer giriş noktalarını engellemek veya benzeri durumlar.

  Hile/Hız Hilesi (Speedhacking)/Açıklardan Faydalanmak
  3. parti programlar/araçlar kullanarak oyunun oynanışını değiştirmek, hız sınırlandırmasını aşmak için hile motoru kullanmak veya benzeri durumlar.

  Uygunsuz Park -GÜNCELLENDİ
  Rotterdam Limanı gibi kalabalık olan alanlarda sebepsiz yere park etmek veya duraklamak veya benzeri durumlar. Tahsis edilmiş araç park yerlerini kullanmak sıkıntı teşkil etmez (Eğer bölgede trafik seyrek ise sıkıntı teşkil etmez). Yasak Park Bölgeleri'nde park etmek veya durmak her zaman yasaktır (resimler ikinci mesajda). Şimdi aşırı trafik yoğunluğu olan Calais Duisburg yolunu da içeriyor.

  Rapor Spamı
  Komutların hem kullanıcılara karşı hem de komutların bir bütün olarak spamlanması, lokal sohbet ekranında spam yapılması ve benzeri durumlar.

  Desteklenmeyen Modlar
  Oyun çökmelerine neden olan herhangi bir desteklenmeyen mod kullanılması.

  Bandan Kaçmak
  Kalıcı veya geçici ban cezalarını, başka bir hesap açarak aşmaya çalışmak. (Yasaklandınız, oyuna giremiyorsunuz... Yeni bir hesap açıp ban cezasını atlatmak yasaktır).

  Işıkları yakmadan sürücülük veya Hayalet sürücülük
  7PM (19:00) ile 7AM (07:00) saatleri arasında ışıkların yakılmadan seyahat edilmesi yasaktır.

  Harita sınırlarının dışına çıkmak
  Araçla gidilebilir olanlar dahil olmak üzere, herhangi bir şekilde harita sınırlarının dışına çıkmak; resmi oyun içi yöneticisi (IGA) veya benzeri bir yetkiniz olmadığı sürece yasaktır.

  Aşırı yüksek nüfus içeren bölgelerde gereksiz trafik yaratmak - GÜNCELLENDİ
  Europoort, Rotterdam veya Calais Duisburg yollarını çevreleyen yollar gibi, aşırı nüfus içeren yollarda gereksiz trafik yaratmak. Amaçsız şekilde gitmek ve gelmek veya benzeri durumlar. Eğer Europoort bölgesindeyseniz veya limanı kullanmayı bekliyorsanız ceza riskiyle karşı karşıyasınız.

  Uygun Olmayan Konvoy Yönetimi
  Konvoylara öncülük hizmeti sunan veya tırları konvoy süresince yönlendiren gruplar (Ve Kişiler), hiçbir şekil, şart ve durumda engelleme, yavaşlama veya trafik yaratamazlar.

  Zorbalık/Taciz
  Topluluk üyelerini taciz etmek/TruckersMP Takım Üyesi için rapor oluşturmak, TruckersMP Takım Üyesi olmak veya herhangi bir diğer öğe.

  Trollemek
  Diğer oyuncuları rahatsız etmek hedefi içinde veya benzer başka biri gibi davranarak diğer kullanıcıları trollemek/sinir bozmak/bloklamak/sıkıştırmak.

  CB Kullanımını Suistimal Etmek
  Sesli sohbet (CB) sisteminde diğer oyuncuları trollemek. Taciz etmek, mikrofon ile spam yapmak.

  Arabalara Dorse Takmak
  Arabalara dorse takılması yasaktır. Çünkü hem garip gözükmektedir hem de dikkatsiz sürüşe sebep olabilir.

  Pilot Boya Paketini Suistimal Etmek
  Yönetici olarak davranmak ya da Pilot boya paketini suistimal etmek yasaktır. Lütfen aklınızda bulundurun: Konvoyunuzun büyüklüğüne göre en fazla 2 Pilot araç tercih ediyoruz.

  Aşırı Derecede Modifikasyon Yapmak - GÜNCELLENDİ
  Arabalarda herhangi bir tır aksesuarı bulunmamalıdır. Aynı şekilde tırlarda da araba aksesuarı bulunmamalıdır. Bu boya paketlerini de içermektedir. Aynı zamanda çok sayıda işaret lambası ve korna eklemek ve ayrıca bullbar ve ön çubuğa büyük korna ve işaret sinyali eklemeyi de içerir.(Örneğin; Arabalar için tırlarda bulunan uyarı ışıklarını, koruyucu demirleri, tır tampon ve tekerleklerini, tırlar için kullanılan boya paketlerini kullanamazsınız).
  Bir kamyon, römork veya diğer içerik yoluyla düzenlemeler için Tıklayın
  Varsayılan olarak oyunun izin verdiği miktardan daha fazla sinyal lambası konulamaz, araçların hitbox'larında değiştirme yapılamaz, bullbar/tampon veya benzeri yerlere herhangi bir işaret ışığı takılamaz. Aracınız işlevsel olmalıdır ve kamyon, römork ve araba parçalarını karıştıramazsınız.

  Dikkatsiz Sürüş
  Güvensiz, dikkatsiz, geri giderek, ters yönde vb. kuralları ihlal eden sürüş biçimleri.

  İşaretlerin aşırı kullanımı - YENİ
  Rotterdam, Europoort ve Calais-Duisburg yolu gibi trafik yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde uyarı ışıklarını kullanamazsınız / açamazsınız.

  Senkronizasyonu İstismar tmek

  Diğer kamyonlara hasar vermek amacıyla senkronizasyon sorunlarını kullanmaya çalışmak yasaktır.

  Ping Sorunları

  Eğer pinginiz 600ms'ten büyükse, diğer oyuncular için senkronizasyon sorunu yaşanmaması amacıyla sunucuyla bağlantınız koparılacaktır. Ortalama ping değeri hesaba alınır.

  Sollama
  (Yazar: VavelOnline)
  Bu düzgün şekilde nasıl sollayacağınıza (veya sollanacağınıza) dair çok kolay bir nasıl yapılır rehberidir.

  Dikkatli olmanız gereken ilk şey, SENKRONİZASYON problemidir. Temel olarak, sizin ekranınızda gördüklerinizle, diğer oyuncuların gördükleri her zaman aynı değildir. Bu çeşitli şekillerde (istemeden de olsa) çarpışmalara neden olabilir. Bu durumu aşabilmek için, her zaman uyulması gereken bazı pratik bilgiler aşağıdadır:

  Sollarken

  - Sollamaya, önünüzdeki tırla aranızdaki mesafe en az 60 metre iken başlayın (Her zaman <TAB> tuşunu kullanarak mesafeleri kontrol edebilirsiniz).
  - Şeridinizde kalın.
  - Diğer sürücünün 100 metre gerinizde kaldığına emin olduğunuzda, şeridinize geçmeye başlayabilirsiniz.
  - Alternatif olarak, eğer diğer sürücü ışıklarını yakmışsa veya 2 kısa korna çaldığını duyduysanız; bu onun bakış açısına göre, aradaki mesafe 100 metrenin altında olsa dahi şeridinize güvenle geri dönebileceğiniz anlamına gelir. Bu durumlarda, sağ-sol-sağ-sol sinyallerinizi yakarak ona bir teşekkür etmek iyi olur. Normalde gerçek hayatta sis farları/projektörler kullanılır ancak şu an için MP'de görülememektedir.

  Sollanırken

  - Şeridinizde kalın.
  - Eğer 90 km/s ile gidiyorsanız, biraz yavaşlarsanız diğer sürücünün sizi sollama şansını artacaktır.
  - Siz ve sizi sollayan arasında yeterli mesafeye ulaşıldığında (60m yeterlidir), diğer oyuncunun güvenli bir şekilde şeridine dönebileceğini belirtmek için ışıklarınızı yakın (veya gece sürüşünde ışıklarınız zaten yakılı olacağından, 2 kez kısa şekilde korna çalın).

  Umalım ki herkes bu kurallara uysun ve yollar daha güvenli bir hale gelsin.

  Banların verilme şekli

  İlk 3 ban adminin takdirine kalmış bir şey olacak. Yani ihlal ettiğiniz kurala göre yasağın süresini admin ayarlayacak. 4. ban ne olursa olsun 1 ay olacak. 5. ban ne olursa olsun 3 ay olacak. 6. ban süresiz ban olacak ve süresiz banı geri alma şansı olmayacak.
  12 aydan daha fazla herhangi bir bandan önce mevcut ban bu kural altında göz ardı edilir. Bu soğuma dönemi olarak kabul edilir.


  Eğer banlandıysanız, itiraz hakkınız var: http://truckersmp.com/appeals. Eğer ban itirazınızın doğru ele alınmadığını düşünüyorsanız, forum üzerinden [email protected]'a e-posta gönderin.
  Kullanıcıları raporlamak
  Kullanıcıları rapor ediyorsanız, çoğunlukla kuralların neler olduğunu açıkça görmek için kanıt videosu gerektiğini lütfen unutmayın.
  Diğer Notlar

  Yöneticilerin, herhangi bir durumda sizi Truckers MP sunucularından atma veya uzaklaştırma hakkı saklıdır. Ban cezası almış olduğunuz durumlarda, sizden ban itirazı oluşturmanızı, herhangi bir kişiye veya ekip üyesine özel mesaj göndermemenizi rica ediyoruz. Hiçbir kullanıcının hesabını talep üzerine silmiyor, sadece kalıcı ban cezası uyguluyoruz.

  Adminler görevleri sırasında bu kurallardan muaf tutulmuşlardır.

  Eğer kalıcı ban cezası aldıysanız, yeni bir hesap yaratmak Yasaklamadan Kaçmak anlamına gelir. Eğer yönetim bunu yaptığınızı tespit ederse, herhangi bir uyarı yapmaya gerek duymaksızın sizi tekrar banlama hakkı saklıdır.

  Sunucular, moderatörler ve yönetim herkes için ücretsiz sağlanır ve bu anlamda, herkes sunucularda bir konuk durumundadır ve bu ayrıcalık herhangi bir anda geri alınabilir. Başka bir kullanıcı veya yönetim ekip üyesine karşı herhangi bir şekilde zorluk çıkartılmasına veya suç işlenmesine kesinlikle izin verilmeyecektir. Herhangi bir zamanda ve bizim takdirimizle sunuculara erişim imkanınızı kaldırma hakkımız saklıdır. TruckersMP modu yaratıcılarının hiçbir şekil, şart ve durumda SCS ile bağlantılı olmadığını unutmayınız.

  Çeviri: @STOCKHOLM GHOST & @Kaan BATU
  Güncelleme: @CumaliBzdmr 14.01.2017 / 09:48 (Türkiye Saati)
  Konunun orijinal metni için tıklayınız.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Ocak 2017
  Gokhan53, Hasan06, Kaan BATU ve 17 kişi daha bunu beğendi.

 2. Kaan BATU

  Kaan BATU
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör Bağışçı

  1.492
  1.736
  415
  Mercedes
  YASAK PARK BÖLGELERİ:

  1. Europoort
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  M I R O, KacaKTV, Marlboro ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 3. Kaan BATU

  Kaan BATU
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör Bağışçı

  1.492
  1.736
  415
  Mercedes
  Kurallar Zorbalık/Taciz ve Trollemek kurallarını içerecek şekilde güncellendi.
  Banların nasıl işleneceği ile ilgili bir bölüm eklendi:
  Ayrıca, CB Radio özelliği ile ilgili oyun kurallarına yeni bir madde eklenmiştir.
   
  Semihcan bunu beğendi.
 4. Kaan BATU

  Kaan BATU
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör Bağışçı

  1.492
  1.736
  415
  Mercedes
  Yeni gelen güncellemedeki Scout (Polis) aracıyla başa çıkabilmek için yeni kurallar eklendi:
   
  Semihcan ve serkant bunu beğendi.
 5. Greybeard

  Greybeard
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör
  Plaka

  1.143
  1.794
  435
  Volvo
  Bilinen fakat resmiyette olmayan bazı kurallar eklendi.

  Kurallarda bulunan "-GÜNCELLENDİ" ve "-YENİ" ekleri ile eklenen ve güncellenen kuralları daha kolay fark edebilirsiniz.
   
  Kaan BATU ve DesertEagle26 bunu beğendi.
 6. CumaliBzdmr

  CumaliBzdmr
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör
  Plaka

  2.933
  3.647
  385
  Volvo
  Calais Duisburg yolundaki uygunsuz sollama, uygunsuz park ve gereksiz trafik gibi her trafik sorunlarını içermek için kurallar güncellendi.
   
 7. CumaliBzdmr

  CumaliBzdmr
  Yönetim Ekibi Genel Moderatör
  Plaka

  2.933
  3.647
  385
  Volvo
  İşaretlerin aşırı kullanımı maddesi eklendi ve Aşırı Derecede Modifikasyon kuralı güncellendi.
   
  01Yusuf, Bigboy, Vüsal [AZ] ve 1 kişi daha bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.